Türkiye’nin Ticareti Durdurma Kararı İsrail’de Panik Yarattı

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi

Türkiye’nin İsrail ile ticareti tamamen durdurma kararı Dünya çapında ses getirdi. İsrail basınında ise panik açıklamaları yer aldı.

İsrail ordusu, 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze Şeridi’nde sürdürdüğü saldırılarına devam ediyor. Tüm Dünyada İsrail yönetimine yönelik tepkiler artarak devam ederken, Türkiye’den somut tepkiler gelmeye devam ediyor.

9 Nisan’da İsrail ile yapılan ihracat işlemlerini kısıtlama kararı alan Türkiye Ticaret Bakanlığı, yayınladığı yeni açıklamada her türlü ihracat ve ithalat işleminin tamamen durdurulduğunu duyurdu.

Türkiye’nin İsrail ile olan tüm ticaretini durdurma kararı dünya çapında ses getirdi.

Maariv: Erdoğan Adım Atıyor, İsrail Kambur Duruyor

İsrail’de yayın yapan Maariv gazetesi ‘Erdoğan adım atıyor, İsrail kambur duruyor’ başlıklı haberinde, Türkiye’nin kararının İsrailli iş insanları arasında öfkeye neden olduğunu manşetine taşıdı. Gazeteye konuşan Merhavim Belediye Başkanı Shay Hajaj “defalarca uyarıda bulunduk. İsrail taze gıda üretiminde bağımsız olmalı, diğer ülkelere bağımlı olmamalıdır.” dedi.

Calcalist: Türk Boykotunun Sonuçları Çok Büyük Olacak

İsrail merkezli ekonomi gazetesi Calcalist ise “Türk boykotunun İsrail ekonomisi üzerindeki sonuçları çok büyük olacak” başlıklı haberinde Ulusal Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü’nden Yigal Maor’un sözlerine yer verdi.

Türkiye’nin şimdiye kadar birçok ürünün makul fiyatlarla temin edildiği bir kaynak olduğunu söyleyen Maor, Ankara’nın hamlesinin sonuçlarının İsrail için çok ağır olacağını belirterek şunları söyledi;

“Tatlı ve konservelerden, sebze ve meyvelere kadar aklınıza gelebilecek her şey Türkiye’den geliyor. Uluslararası şirketler Türkiye’de montaj yapıyor. Örneğin Toyota Corolla Türkiye’de monte ediliyor ve şimdi İsrail’e araba göndermenin mümkün olmadığı söyleniyor. Durum gemilerin İstanbul ve Çanakkale Boğazı’ndan geçmesinin engellenmesi veya Türkiye semalarında uçuş yasağı getirilmesiyle daha da kötüleşebilir”

BM 78. Genel Kurulu için New York’ta bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail Başbakanı Netanyahu ile Türkevi’nde görüştü. 20.09.2023

Times of Israel: ‘Kudüs’e Karşı Çok Etkili Bir Hamle

Times of Israel, Türkiye’nin ticaret yasağı kararını “Kudüs’e karşı çok etkili bir hamle” olarak nitelendiren bir analiz yayınladı. Söz konusu analizde, yerel seçimlerde Yeniden Refah Partisi’nin (YRP), Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AK Parti) karşı yürüttüğü kampanyayla öne çıktığına dikkat çekilerek, YRP Genel Başkanı Fatih Erbakan’ın “Size biz kaybettirmiyoruz, size İsrail’le ticaret kaybettiriyor” dediği hatırlatıldı.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir