Türkiye Seçimini Yaptı: Erdoğan Yeniden Cumhurbaşkanı Seçildi

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
3 dk okuma süresi

Türkiye, Cumhurbaşkanlığı ikinci tur oylaması için sandık başına gitti. Kesin olmayan sonuçlara göre %52,16 oranında oy alan Erdoğan, yeniden Cumhurbaşkanı seçildi.

Türkiye, 28 Mayıs’ta Cumhurbaşkanlığı 2. Tur Seçimleri için sandığa gitti. Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ve Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı olmak için yarıştı.

Oy verme işleminin tamamlanmasının ardından sandıklar açıldı. Kısa süre içinde tablo netleşmeye başladı.

64 milyon seçmenden 54 milyonu sandığa giderek oyunu kullandı. Yaklaşık 53 milyon geçerli oyun yarısından fazlasını Erdoğan aldı.

Oyların tamamına yakınının sayılmasının ardından Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener,  Erdoğan’ın yüzde 52,14, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüzde 47,86 oy aldığın ve resmi olmayan sonuçlara göre ise Erdoğan’ın yeniden Cumhurbaşkanı seçildiğini açıkladı.

Erdoğan’dan 21 Yılda 17 Seçim Zaferi

6 genel seçim, 5 yerel seçim, 3 referandum ve 2 Cumhurbaşkanlığı seçimi kazanan Erdoğan, 28 Mayıs’taki girdiği son seçimi de kazanarak 17. seçim zaferini elde etmiş oldu.

Erdoğan: Kazanan Türkiye’dir!

Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turunun ardından Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Bahçesinde toplanan vatandaşlara hitap eden Erdoğan, “Kazanan Türkiye’dir, kazanan tüm kesimleriyle milletimizdir, kazanan demokrasimizdir.” dedi.

Cumhur İttifakı Liderleri ve Oğan Balkon’a Çıktı

Erdoğan, balkon konuşmasının ardından Cumhur İttifakı liderleri; (soldan, sağa) HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, YRP Genel Başkanı Fatih Erbakan, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ve ATA İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan ile birlikte halkı selamladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu. Fotoğraf: CHP Basın Bürosu

Kılıçdaroğlu’ndan “Mücadeleye Devam” Vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı girdiği hiç bir seçimi kazanamayan, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun istifa etmesi bekleniyordu.

On dört yılda on iki seçim yenilgisi alan Kılıçdaroğlu, düzenlediği basın toplantısında “mücadeleye devam” vurgusu yapmayı tercih etti.

Siyasi Süreç Nasıl İşleyecek?

Siyasi süreç T.C. Yüksek Seçim Kurulu’nun kesin sonuçları açıklamasının ardından takvimlenecek.

YSK, 1 Haziran’da kesin seçim sonucunu açıklayarak yine aynı gün Resmi Gazete ile radyo ve televizyonda ilan edilmek üzere ilgili mercilere gönderecek.

Kesin sonuçları açıklamasının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yeni dönem için geri sayım başlayacak. Mazbatalarını alan 28. dönem milletvekilleri TBMM’de yemin edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın resmen yeni görevine başlamasının ardından da yeni hükümet kurulacak. Erdoğan’ın yeni kabinesi ile Cumhurbaşkanı Yardımcılarını kısa sürede açıklaması bekleniyor.

CHP’de Kurultay Bilmecesi

CHP’de ise iki yılda bir düzenlenen ve seçimden önce yapılması gereken 38. kurultayın ne zaman yapılacağı merak konusu oldu. Seçimin ardından parti içinde Kılıçdaroğlu’nun istifası yönünde baskıların arttığı belirtiliyor.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir