Hristodulidis’ten Erdoğan’a Çağrı: Müzakerelere Geri Dönelim

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi

Yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan’ı tebrik eden Rum Yönetimi Başkanı Hristodulidis, Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin Crans-Montana’da kaldığı yerden devam etmesini umduğunu ifade etti.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis, yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etti.

Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin Crans-Montana’da kaldığı yerden devam etmesini umduğunu ifade etti.

“Kıbrıs’ın Ana Kapısı: Doğal Gazın Elektriğe Dönüşümü ve Sıvılaştırılması” başlıklı çalıştayda konuşan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis, Türkiye’deki seçim sonuçlarına değindi.

Yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik eden Hristodulidis, bunun önemli bir kilometre taşı olduğuna inanç belirterek, Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin Crans-Montana’da kaldığı yerden devam etmesini umduğunu ifade etti.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis. Fotoğraf: PIO

Rum lider, konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Erdoğan’ın yeniden seçilmesiyle önemli bir kilometre taşına ulaşıldığına inanıyorum. Bu fırsatı onu tebrik etmek ve müzakereleri yeniden başlatmaya hazır olduğumuzu bir kez daha ifade etmek için kullanmak istiyorum.

Türkiye’deki seçimlerin sonuçlanmasının ardından, Kıbrıs ile ilgili çabaları artık bir sonraki aşamaya geçecektir, çünkü bu bir kilometre taşı olmuştur ve yakında gelişmeler yaşanmasını umuyoruz.

Erdoğan: 2 Devletli Çözümden Geri Dönüş Yok

2017 yılında İsviçre’nin Crans Montana’da şehrinde gerçekleştirilen ve başarısızlıkla sonuçlanan Kıbrıs Konferansı’nın ardından, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin yaptığı hemen hemen tüm değerlendirmelerinde “İki Devletli Çözüm” vurgusu yaparken, bu politikadan geri dönüşün mümkün olmadığı yönünde net bir tavır sergilemişti.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir