Yunanistan’ın “Hayalet Filosu” Rus Petrolü Taşımaya Devam Ediyor

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi

Batı’nın yaptırımlarına rağmen Rus petrolü taşımaya devam eden Yunanistan’ın “Hayalet Filo”su, ABD ve AB’nin stratejik endişelerini tetikliyor.

Yunan armatörlerinin Rus petrolünü taşıma oranı tarihsel zirveye ulaştı. Rus petrolünün yüzde ellisinden fazlası Yunan tankerleri aracılığı ile Karadeniz üzerinden Dünya’ya taşınıyor.

Batı’nın tüm yaptırımlarına rağmen Rus petrolü taşımaya devam eden Yunanistan’ın “Hayalet Filo”su, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği’nin (AB) stratejik endişelerini tetikliyor.

İspanya’da yayınlanan El Economista’nın haberine göre, Batı’nın Rus petrolünün taşınmasını sınırlamak için getirdiği fiyat kısıtlamaları ve yaptırımlar, Yunan armatörlerin eski petrol tankerlerini Kremlin’e satmasıyla dolaylı olarak aşılmaya başladı.

Yıllara göre Rus petrol trafiğinde öne çıkan ülkeler

Batı’nın çabalarını sabote eden bu durumu eleştiren Uluslararası Finans Enstitüsü Genel Müdürü Robin Brooks şunları söylüyor:

“Batılı şirketler Rusya’yı toplu olarak terk ettiler ancak Putin’in petrolünü Dünya çapında satmasına yardımcı olmak için gemilerini hareket ettiren Yunan nakliye oligarkları hariç. Önce G7 ülkelerinin getirdiği tavan fiyatı sınırlamasıyla savaştılar ve şimdi de eski gemilerini ‘hayalet filo” olarak Putin’e satıyorlar. AB buna neden izin veriyor?…”

Ancak son zamanlarda petrol fiyatlarındaki belirsizlikler ve ABD’nin enerji üretimindeki artışlarla birlikte Amerikan Hazinesi’nin Rusya’ya petrol taşıyan şirketlere baskı yapmasıyla durum değişmeye başladı. Rusya’ya giden Yunan tankerlerinin sayısı Haziran 2023’ten bu yana %60 oranında azaldı.

Ülkelere göre petrol taşıma kapasitesi

Buna karşın Yunan armatörleri de eski tankerlerini Kremlin’e satmaya devam ederek, Rus petrolünün akışına olanak tanıyan “Hayalet Filo”yu büyütmeye devam ediyor. Sadece Ocak 2022 ve Ağustos 2023 yılları arasında, Yunan şirketleri tarafından (her biri en az 30 milyon dolar değerinde) en az 60 tanker satılmış durumda.

Sonuç olarak, Yunan armatörlerinin Rus petrolünü taşıma konusundaki tutumları büyük ölçüde korunuyor. Rusya’ya karşı ekonomik baskıyı hafifleten bu duruma karşı ABD ve AB’nin Yunanistan’a karşı olan tepkisizliğine ise anlam verilemiyor…

Haberin kaynağı: El Inesperado

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir