Yeni Ercan Havalimanı Hizmete Girdi

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
4 dk okuma süresi

Ercan Havalimanı yeni terminal ve pisti düzenlenen açılış töreni ile hizmete girdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dünyaya açılan penceresi olan Ercan Havalimanı, dünya standartlarındaki yeni tesisleriyle hizmet vermeye devam edecek.
 
Modern mimarisi ile göz kamaştıran terminal binası, son teknoloji ile donatılan apron ve yeni pisti ile Yeni Ercan Havalimanı, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nda hizmete girdi.

Açılış törenine Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ercan Havalimanı’nda Cumhurbaşkanı Tatar tarafından resmi törenle karşılandı. Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Erdoğan ve beraberindeki heyeti resmi törenle karşıladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Ercan Havalimanı Yeni Terminal ve Pisti’nin açılış töreninde konuştu. Fotoğraf: TAK

Tatar: Seyahat Özgürlüğü Kısıtlaması İnsan Hakları İhlalidir

Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, uluslararası camiaya seslenerek, Kıbrıs Türk Halkına yönelik izolasyon ve kısıtlamalara son verilmesini istedi. Tatar, seyahat özgürlüğünün kısıtlanmasının insan hakları ihlali olduğunu hatırlattı.

Erdoğan, Ercan Havalimanı Yeni Terminal ve Pisti’nin açılış törenine katıldı. Fotoğraf: AA

Erdoğan: Uluslararası Uçuşlar Uzak Değil

Uluslararası toplumun haksız ve hukuk dışı uygulamaları nedeniyle Ercan Havalimanı ile yalnızca Türkiye’ye doğrudan uçuşlar gerçekleştirildiğini ifade eden Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yeni terminal ve pistin uluslararası uçuşlar için kullanılacağı günlerin uzak olmadığına inanç belirtti.

Erdoğan: İzolasyonların Hiçbir Hukuki Temeli Yok

Cumhurbaşkanı Tatar’ın ardından Erdoğan’da uluslararası topluma seslenerek, BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan’ın çağrısını uygulamaya davet etti.

“Bu vesileyle uluslararası toplumu, Kıbrıs Türkü kardeşlerimizin uğradığı izolasyonu haklı görecek veya gösterecek hiçbir Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı bulunmadığını teslim eden dönemin Genel Sekreteri Kofi Annan’ın da çağrısına kulak vererek, hukuki temelden yoksun, tamamen siyasi bu kısıtlamaları kaldırmaya davet ediyorum. ‘Kıbrıs Adası’nda tahakkümü, gerginliği ve çatışma kültürünü değil, eşit iki devletin yan yana birlikte yaşama idealini destekleyin’ çağrımı yineliyorum.”

Açılış konuşmalarının ardından Ercan Havalimanı’nın yeni terminal binası ve pistinin açılışı, okunan duanın ardından kurdele kesilerek yapıldı.

Erdoğan, BAE’den KKTC’ye Doğrudan Uçuş Gerçekleştirdi

Körfez turunun son durağı olan Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki temaslarını tamamlayan Erdoğan, özel uçak “TC-TRK” ile doğrudan KKTC’ye hareket etti.

Yeni Ercan Havalimanı’na ilk inişi gerçekleştiren uçak su takıyla karşılandı.

Bu sırada uçağın kokpitine geçen Erdoğan, yeni havalimanı hakkında pilotlardan bilgi aldı.

Fotoğraf: Kıbrıs Raporu

Kıbrıs’ın En Büyük, Türkiye’nin 4. Büyük Havalimanı

Ülkenin en büyük özelleştirme yatırımı olarak dikkat çeken ve maliyeti yaklaşık 350 milyon Euro’yu bulan, Yeni Ercan Havalimanı, Yap-İşlet-Devret modeli ile 25 yıl boyunca T&T Havalimanı İşletmeciliği tarafından işletilecek.

Adanın en yeni ve en büyük havalimanı Yeni Ercan Havalimanı, Türkiye’deki havalimanları ile kıyaslandığında dördüncü büyüklükte.

Fotoğraf: Kıbrıs Raporu

Toplam 7 milyon 800 bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen Ercan Havalimanı mevcut yapının tam 6 katı büyüklüğünde. Eski tesisler ile yılda 4 milyon yolcu ağırlanırken, yeni terminalde yılda 10 milyon yolcuya kadar hizmet verilebilecek.

Fotoğraf: Kıbrıs Raporu

Geniş Gövdeli Uçaklar İniş-Kalkış Yapabilecek

2 bin 800 metre uzunluğundaki mevcut pistin güneyine inşa edilen yeni pist ise 3 bin 100 metre ve her model yolcu uçağının kullanımına müsait uzunlukta. 

Yeni pistin hava trafiğine açılmasıyla birlikte eski pist kapatılarak sökülecek. Yerine 3 bin 100 metre uzunluğunda bir pist daha inşa edilecek.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir