Kıbrıs Raporu Yeni Ercan Havalimanı’nda!

Mert Özdeş
Mert Özdeş - Gazeteci Görüntülemeler
3 dk okuma süresi

Kıbrıs Türkünü yeni ufuklara kavuşturması beklenen, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en büyük özelleştirme yatırımı Yeni Ercan Havalimanı artık uçuşa hazır. Adanın en yeni ve en büyük havalimanı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık.

Kıbrıs Raporu Genel Yayın Yönetmeni Mert Özdeş, izlenimlerini aktardı.

3 Şubat 1975 yılında sivil havacılığın hizmetine giren Ercan Havalimanı, adını Kıbrıs Barış Harekatı’nda hayatını kaybeden Pilot Binbaşı Fehmi Ercan’ın soyadından alıyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dünyaya açılan penceresi olan Ercan Havalimanı, dünya standartlarındaki yeni tesisleriyle hizmet vermeye devam edecek.
 
Modern mimarisi ile göz kamaştıran terminal binası, son teknoloji ile donatılan apron ve yeni pisti ile Yeni Ercan Havalimanı, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 49. yıl dönümünde, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nda hizmete giriyor.

En Büyük Özelleştirme Yatırımı

Ülkenin en büyük özelleştirme yatırımı olarak dikkat çeken ve maliyeti yaklaşık 350 milyon Euro’yu bulan, Yeni Ercan Havalimanı, Yap-İşlet-Devret modeli ile 25 yıl boyunca T&T Havalimanı İşletmeciliği tarafından işletilecek.

Havacılık Alanında Örnek Proje

Kıbrıs Raporu’na konuşan T&T Havalimanı İşletmeciliği yetkilileri, yeni havalimanı terminalinin, uçuş güvenliği, altyapı ve teknik özellikleriyle havacılık alanında örnek alınacak bir proje olduğunu belirtiyor.

Adanın En Büyük Havalimanı

Adanın en yeni ve en büyük havalimanı Yeni Ercan Havalimanı, Türkiye’deki havalimanları ile kıyaslandığında dördüncü büyüklükte.

Toplam 7 milyon 800 bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen Ercan Havalimanı mevcut yapının tam 6 katı büyüklüğünde. Eski tesisler ile yılda 4 milyon yolcu ağırlanırken, yeni terminalde yılda 10 milyon yolcuya kadar hizmet verilebilecek.

Geniş Gövdeli Uçaklar İniş-Kalkış Yapabilecek

2 bin 800 metre uzunluğundaki mevcut pistin güneyine inşa edilen yeni pist ise 3 bin 100 metre ve her model yolcu uçağının kullanımına müsait uzunlukta. 

Yeni pistin hava trafiğine açılmasıyla birlikte eski pist kapatılarak sökülecek. Yerine 3 bin 100 metre uzunluğunda bir pist daha inşa edilecek.

30 Uçak Aynı Anda Park Edebilecek

Yeni Ercan Havalimanı’nda 9 adet körük, 21 adet de açıkta olmak üzere toplam 30 uçaklık park alanı mevcut. Uçakların pistten aprona geçerek park pozisyonu alması için zemine yerleştirilen özel ışıklar dikkat çekiyor.

60 Check-in ve 44 Pasaport Noktası

Yeni terminal binasında 60 check-in noktası, gelen yolcular için 20, giden yolcular için 24 pasaport kontrol noktası ve 26 x-ray güvenlik noktası yer alıyor.

Son teknoloji konveyör sistemi 4km uzunluğunda ve saatte 5000 bagaj kapasitesine sahip durumda.

40 Bin Metrekarelik Kapalı Otoparkta

40 bin metrekarelik kapalı otoparkta 1500 araç park edilebiliyor. Yeni havalimanında otoparktan terminale asansör ve yürüyen merdiven sistemleriyle ulaşmak mümkün.Yazıyı paylaş
Mert Özdeş
Yazar Mert Özdeş Gazeteci
Gazeteci Mert Özdeş Üniversite yıllarında çeşitli TV ve Radyo programları hazırlayıp sundu. Mezuniyetinin akabinde Star Kıbrıs Medya grubu bünyesinde Ada FM Yayın Yönetmeni ve Cyprus Star Gazetesinde Editör olarak çalıştı. Devam eden yıllarda Ada TV Haber Merkezi’nde haber üretip, Ana Haber bültenlerini sundu. Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Öğretim Görevlisi olarak Radyo/TV dersleri verdi. Kasım 2014-2018 yılları arasında, Diyalog TV’de Odak Noktası adlı haber programını hazırlayıp sundu. Diyalog Gazetesi’nde özel haberleri yer aldı. 2019 yılında devlet televizyonu BRT’de Paradigma adlı programı hazırlayıp sundu. Programlarında ve gazete haberlerinde ağırlıklı olarak Kıbrıs sorunu, müzakere süreçleri, Türkiye-KKTC ilişkileri, küresel ve bölgesel gelişmeler yer verdi. 2022 yılında kurucusu olduğu “Kıbrıs Raporu” adlı gazetenin genel yayın yönetmenliğini yürütmektedir. ÖDÜLLER 'Yılın Televizyon Sunucusu Ödülü' KKTC Tüketiciler Derneği - Mart 2014 / Mart 2015 / Mart 2016 / 2017 / 2018 'Yılın En İyi Haber Programı Sunucusu Ödülü' KKTC-Türkiye Yılın En İyileri Ödül Töreni - Kasım 2017
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir