“Bilimfest Kıbrıs” Başladı

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
3 dk okuma süresi

Kuzey Kıbrıs’ın çocuklara yönelik ilk bilim festivali Bilimfest Kıbrıs, Girne Alsancak Milli Parkı’nda düzenlenen açılış töreniyle başladı.

Haydar Aliyev Uluslararası Kültür Merkezi ve Azerbaycan-Kıbrıs Dostluk Cemiyeti tarafından Bilim Türkiye işbirliği ile düzenlenen Bilimfest Kıbrıs’ın açılış törenine; Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile Çalışma, Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy ve Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Ekrem Toker katıldı.

Cumhurbaşkanı Tatar: Bilimfest Kıbrıs’ı Düzenleyenleri Kutluyorum

Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, organizasyonu düzenleyen Azerbaycan-Kıbrıs Dostluk Cemiyeti Başkanı Orhan Hasanoğlu’nu kutlarken, festivale katkı koyan Bilim Türkiye eğitim projesinin bağlı bulunduğu, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar’a da teşekkürlerini sundu.

Cumhurbaşkanı Tatar, konuşmasının devamında Azerbaycan Halkına ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e de selamlarını iletti.

KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’nda gözlemci üye statüsünün KKTC’nin Türk Devletleriyle arasındaki gönül birliği sayesinde yükseleceğine inanç belirtti.

KKTC’nin her türlü engelleme, kısıtlama ve ambargolara rağmen yürekli bir şekilde geleceğe yürüdüğünü dile getiren Tatar, gençlerin teknoloji ve bilimdeki tüm yenilikleri kullanarak, ülkelerini çok daha müreffeh yarınlara ulaştıracağını ifade etti.

KKTC’nin İslam İşbirliği Teşkilatı, Türk Devletleri teşkilatı ve diğer ülkelerle kuracağı ilişkilerle, iletişim teknoloji ilim bilimde çağın nimetlerinden faydalanarak gelecekte çok daha büyük projelere imza atacağını dile getiren Tatar, “Eğitim sistemimize çağdaşlık evrensellik ilim bilim her türlü imkanı çocuklarımızın önüne koymaya çalışıyoruz” dedi.

Tatar, Teknoloji TIR’ında İHA Kullandı

Açılış konuşmalarının ardından bilim çadırları ve Mobil Bilim Teknoloji TIR’ı ziyaret edildi.

Bilim çadırlarında verilen eğitimler hakkında bilgiler alan Cumhurbaşkanı Tatar, festival için Türkiye’den gelen Antalya Bilim Merkezi, Mobil Bilim Teknoloji TIR’ında incelemelerde bulundu.

Tatar, İnsansız Hava Aracı (İHA) simülatöründe uçuş deneyimi gerçekleştirdi.

Çocuklar Bilimin Sınırlarını Keşfediyor

Azerbaycan’ın ulu önderi Haydar Aliyev’in doğumunun ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun yüzüncü yılı anısına düzenlenen festivalde; çocukların bilime olan ilgisini artırmak, merak duygularını geliştirmek ve bilimsel düşünme becerilerini desteklemek için bir dizi eğlenceli ve interaktif etkinlik yer alıyor. 

Bilimfest Kıbrıs’ta; bilim çadırları, teknoloji stantları ve Mobil Bilim Teknoloji TIR’ında bilimsel ve teknolojik deneyimler sunuluyor.

Festival boyunca gerçekleştirilecek olan atölye çalışmaları, deneyler, bilim gösterileri ve sergiler sayesinde çocuklar, bilimin sınırlarını keşfetme fırsatı yakalıyor.

Çok Sayıda Bilim Kuruluşu Bu Festivalde!

Bilimfest Kıbrıs’ta; Bilim Azerbaycan, Bilim Üsküdar, Bilim Fatih, Bilim Pursaklar, Bilim Gaziantep ve Bilim Erzurum ile Antalya Bilim Merkezi ve “ASAN Hizmet” başta olmak üzere, yurt içi ve yurt dışından birçok seçkin kurum ve kuruluş yer alıyor.


Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir