Türkiye, Gazze’ye Nefes Vermeye Devam Ediyor

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi

İsrail’in saldırıları sonucu 32 binden fazla sivilin yaşamını yitirdiği Gazze’de yaşanan insanlık dramı karşısında Türkiye’nin bölgeye Türk Kızılay aracılığı ile ulaştırdığı yardımlar hayati önem taşıyor.

Gazze Şeridi’nde yaşayan Filistinlilere nefes olan Türkiye, bölgeye en çok insani yardım malzemesi ulaştıran ülke konumunda.

7 Ekim’den bu yana zor günler yaşayan Gazze halkının ihtiyaçlarını karşılamak için Türkiye öncülüğünde uluslararası bir seferberlik başladı.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre, Gazze’ye en çok yardım ulaştıran ülke %26’lık oranla Türkiye oldu. Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE), %15 ile Suudi Arabistan, %7 ile Katar izliyor.

Türkiye’nin Katkısı Sadece Yardımlarla Sınırlı Değil

Bölgeye giren 74 ambulanstan 7’si Türkiye tarafından bağışlandı. Mısır ve BAE ile koordinasyon halinde yürütülen tahliye operasyonlarında ise 3204 hasta ve yaralı, 725 refakatçiyle birlikte tedavi edilmek üzere bölgeden tahliye edildi.

Türk Kızılay, Yardım Operasyonlarında Hayati Rol Oynuyor

Türk Kızılay ve AFAD iş birliğinde, sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle bugüne kadar 13 uçak ve 8 gemi ile 45 bin tondan fazla insani yardım malzemesi Gazze’ye ulaştırıldı.

9. “İyilik Gemisi” Mısır’da!

“9. İyilik Gemisi” de 3 bin 774 ton insani yardım malzemesiyle Mısır’ın El-Ariş Limanı’na yanaştı. Gıda malzemeleri başta olmak üzere acil ihtiyaç maddelerini taşıyan gemi, Mısır’dan karayoluyla Refah Sınır Kapısı’na ulaştırılacak ve gümrük işlemlerinin ardından ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak.

Kızılay öncülüğünde hazırlanan yardımlar, gıda, giyim, barınma, bebek maması ve hijyen gibi temel ihtiyaçlardan oluşuyor.

Gazze’ye Bağışlarınızla Destek Olun

İsrail’in saldırıları sonucu 32 binden fazla sivilin yaşamını yitirdiği Gazze’de açlıktan ölümler başladı. Bölgeye ulaştırılacak en ufak yardım hayati önem arz ediyor.

Türk Kızılay‘ın başarıyla yürüttüğü Gazze’ye yardım kampanyası Türk halkından büyük ilgi görüyor. Öte yandan Gazze’deki insanlık dramı karşısında harekete geçen Kıbrıs Türk Kızılay‘ının da “Gazze’de İnsanlık Ölmesin” sloganıyla başlattığı yardım kampanyası devam ediyor.

Kıbrıs Türk Kızılay’dan yapılan açıklamaya göre kampanya çerçevesinde elde edilecek nakdi bağışlar, Gazzeli siviller için yaşamsal öneme haiz insani yardım malzemelerinin temininde kullanılmak üzere Filistin Kızılay’ına şartlı bağış olarak iletilecektir.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir