Dünya Sağlık Turizmi Forumu KKTC’de Toplandı

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi
6. Dünya Sağlık Turizmi Forumu ve Konferansı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), 18-20 Nisan tarihleri arasında 50 ülkenin katılımıyla düzenlenen 6. Dünya Sağlık Turizmi Forumu ve Konferansı’na ev sahipliği yaptı. Forumda, küresel sağlık turizminin geleceği ve iş birliği için stratejiler ele alındı. KKTC, dönem başkanlığını Moldova’ya devretti.

Dünya Sağlık Turizmi Forumu 50 ülkenin katılımıyla KKTC’de düzenlendi.

“Küresel Sağlık Turizminde İnovasyon ve İş Birliği” temasıyla düzenlenen forum ve konferans ,üç yüzden fazla sektör lideri, akademisyen, sağlık ve turizm profesyoneli ile politika yapıcılarını bir araya geldi.

Başbakan Ünal Üstel, Dünya Sağlık Turizmi Forumu ve Konferansı’nın açılışına katıldı.

Bafra’da düzenlenen forum ve konferansın açılış törenine Başbakan Ünal Üstel, Başbakan Yardımcısı, Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ve Maliye Bakanı Özdemir Berova da katıldı.

Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Dr. Ahmet Savaşan

Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Dr. Ahmet Savaşan, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Dünya Sağlık Turizmi Forumu ev Konferansı”na ev sahipliği yapmaktan, sağlık turizmini küresel olarak şekillendirecek stratejileri ve politikaları belirleyecek olmaktan büyük heyecan ve mutluluk duyduğunu ifade etti.

KKTC’nin 10 bin yıllık tarihi ve kültürel mirası ile Akdeniz’in incisi olduğunu ve sağlık turizminde de adından söz ettirdiğini ifade eden Savaşan, yaklaşık yüz ülkeden yüz binden fazla öğrencinin nitelikli eğitim aldığı ülkede ve turistik tesislerin de nüfusun dört katı turist ağırlayabilecek noktaya ulaştığını kaydetti.

Dönem Başkanlığı Moldova’ya Geçti

Forumun önemli gündem maddelerinden biri de Dünya Sağlık Turizmi Konseyi dönem başkanlığı seçimiydi. Seçimde Moldova, Almanya ve Suudi Arabistan temsilcileri yarıştı. Oylama sonucunda dönem başkanlığını Moldova Sağlık Turizmi Başkanı Natalia Ciobanu kazandı.

Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Dönem Başkanlığı’nı Moldova Sağlık Turizmi Başkanı Natalia Ciobanu kazandı.

Her yıl konsey başkanlığını yürüten ülkenin ev sahipliğinde yapılan Dünya Sağlık Turizmi Forumu ve Konferansı, sektör liderleri, akademisyenler, sağlık ve turizm profesyonelleriyle politika yapıcıların bir araya geldiği önemli bir platform olma özelliğini taşıyor.

Bu yılki forumda, sağlık turizminin geleceği ile ilgili önemli kararlar alınırken, KKTC de bu alandaki iddiasını ve potansiyelini tüm dünyaya duyurmuş oldu.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir