Türk Kızılay Genel Başkanı Prof. Dr. Yılmaz KKTC’de!

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
3 dk okuma süresi
Türk Kızılay Genel Başkanı Prof. Dr. Yılmaz KKTC’de!

Türk Kızılay Genel Başkanı Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, göreve başlamasının ardından ilk resmi yurt dışı ziyaretini geleneklere uygun şekilde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdi.

Türk Kızılay’ın yeni seçilen Genel Başkanı Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz ilk resmi yurt dışı ziyaretini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdi. Prof. Dr. Yılmaz’a, Türk Kızılay Genel Sekreter Yardımcısı Şükrü Can, Türk Kızılay Uluslararası İşler ve Göç Hizmetleri Genel Müdürü Alper Küçük ve Türk Kızılay KKTC Delegasyon Temsilcisi Suat Çıtlak eşlik etti.

Türk Kızılay heyeti ilk olarak Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı Genel Merkezinde Genel Başkan Sezai Sezen ile bir araya geldi. Ziyarette iki kardeş kuruluş arasındaki dayanışma ve işbirliği konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

Yılmaz: Dayanışma ve İşbirliğimiz Çok Kıymetli

Prof. Dr. Yılmaz, ziyaret kapsamında yaptığı açıklamada, “Karşılıklı işbirliğimizi ve insani yardım alanında ortak projelerimiz son derece kıymetlidir. Bu ziyaret vesilesiyle Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı’nın çalışmalarını yerinde görmek ve gelecekteki iş birliği fırsatlarını değerlendirmek isteriz.” ifadelerini kullandı.

Sezen: İnsani Yardımda Daha Etkin Olmayı Hedefliyoruz

Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı Genel Başkanı Sezai Sezen ise, Türk Kızılay’ın KKTC’ye gösterdiği destek ve dayanışmanın takdire değer olduğunu vurguladı. Sezen, Türk Kızılay’ı ile işbirliği içerisinde daha etkin ve kapsayıcı yardım çalışmaları yürütmeyi hedeflediklerini belirtti.

Tatar: Türk Kızılay En Zor Günümüzde Hep Yanımızdaydı

Kızılay heyeti resmi temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından kabul edildi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleşen görüşmede konuşan Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türkü’nün zor günlerinde, Türk Kızılay’ın her zaman yanlarında olduğunu belirtti. Tatar, Fatma Meriç Yılmaz’ın başkanlığındaki Türk Kızılay yeni yönetim kurulunu tebrik ederek, başarılar diledi.

Türkiye’den Kızılay’a “Mobil İkram Aracı” Bağışı

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği’ni ziyaret eden Kızılay heyeti burada Büyükelçi Metin Feyzioğlu ile bir araya geldi. Ziyaretin ardından T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği katkılarıyla, Türk Kızılay’ı tarafından tedarik edilen “Mobil İkram Aracı”nın Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay’ına devir teslimi gerçekleştirildi.

Kan Bağışı Faaliyetleri İncelendi

Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı tarafından yürütülen kan bağış faaliyetlerini yerinde inceleyen heyet daha sonra, 24 Aralık 1963’te “Kanlı Noel” saldırılarında eşi ve üç çocuğu katledilen Binbaşı Nihat İlhan’ın “Barbarlık Müzesi”ne dönüştürülen evini ziyaret etti…

Günü birlik resmi temaslarını tamamlayan Türk Kızılay Genel Başkanı Prof. Dr. Yılmaz ve beraberindeki heyet Türkiye’ye hareket etti.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir