BM’den Pile’de “Çifte Standart” Sorusuna Yanıt Yok

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi
BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Florencia Soto Nino

BM Genel Sekreteri Sözcü Yardımcısı Florencia Soto Nino, AA muhabirinin Pile’de yaşananlarla ilgili “çifte standart” sorusunu yanıtsız bıraktı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) ara bölgedeki inkişaflarına kayıtsız kalan Birleşmiş Milletler (BM) iki toplumlu Pile köyüne Türk tarafından ulaşımı sağlayacak yol yapım çalışmaları için kriz durumuna geçti.

Pile’de yaşayan Kıbrıslı Türklerin, insani ihtiyaçlardan kaynaklanan 25 yıllık yol talebini yanıtsız bırakan BM’nin uyguladığı çifte standart Anadolu Ajansı muhabiri tarafından BM günlük basın toplantısında gündeme getirildi.

AA muhabiri Şerife Çetin, BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Florencia Soto Nino’ya, BM’nin ve Kıbrıs’taki BM Barış Gücü’nün GKRY ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) eylemlerine neden farklı tepki verdiğini sordu.

AA muhabirinin; “GKRY’nin 1996, 2003, 2004, 2012 ve hatta 2021’de bile ara bölgeyi ihlal ederek inşaat çalışması, askeri tahkimat ve hatta bir üniversite inşa ettiği görülüyor. Türkiye Dışişleri Bakanlığı bunlardan bazılarının Türk tapulu arazilerden geçtiğini belirtti. Geçmişe ilişkin yaptığım araştırmada BM ya da BM Barış Gücü’nün eylemlerine ve projelerine karışmadığını ve kınamadığını görüyorum. Kuzey Kıbrıs Türk tarafı, Barış Gücü’nün durdurmaya çalıştığı Pile-Yiğitler Yolu projesinin bir insani proje olduğunu ve ulaşım için gerekli olduğunu dile getirdi. Bu nedenle iki tarafa açık bir şekilde farklı muamele gösterilmesini nasıl açıklıyorsunuz? Ayrıca BM ve BMBG’nin iki tarafa da eşit davranma zorunluluğu bulunmuyor mu?” sorusu BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Nino’yu zor durumda bıraktı.

Gerçeklerle örtüşen soruya yanıt veremeyen Nino,  yanında tüm dosyaların bulunmadığını ve daha detaylı bakması gerektiğini söyleyerek konuyu kapattı.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir