Tatar: KKTC’nin Önünde Yeni Fırsatlar Var

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi
KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Beşparmak Düşünce Grubu heyetini kabulünde yaptığı konuşmada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin önünde çok önemli fırsatlar bulunduğuna dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Beşparmak Düşünce Grubu (BPG) heyetini kabulü sırasında Kıbrıs sorununa ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Tatar: ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’, ‘Rum Cumhuriyetine Dönüştürüldü

50 yıldan fazla bir süre denenmiş olan federal temelde çözüm arayışlarının boşa çıktığını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, artık oynanan oyunun net bir şekilde anlaşıldığını ve Güney Kıbrıs’ın Kıbrıs Türklerini eşit olarak görmediğini ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ni bir Rum Cumhuriyeti’ne dönüştürdüklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar, 50 yılda KKTC adına çok başarılar elde edildiğine işaret ederek Türkiye Cumhuriyeti’nin de desteğiyle Türk Devletleri Teşkilatı’na Anayasal ismiyle KKTC’nin gözlemci üye olmasının bu başarılardan biri olduğuna atıfta bulundu.

“Geleceğe Umutla Bakabileceğimiz Yeni Fırsatlar Var”

KKTC’den Bakanların katıldıkları çeşitli uluslararası toplantılarda ülkelerini kendi bayraklarıyla temsil ettiklerine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Tatar, geleceğe umutla bakabilecek yeni fırsatların önlerinde olduğunu söyledi.

Özden gelen müktesep haklardan dolayı Kıbrıs Türklerinin devlet kurma hakkının olduğuna değinen Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dışına itilen Kıbrıs Türklerinin 60 yıl önce başlayan devlet kurma aşamalarının sonucu olarak bağımsızlık ve onurlu bir yaşamı gelecek nesillere vadedebildiklerini belirtti.

Ekonomik değerlere sahip çıkarak turizm, sanayi ve hizmetler sektörünün gelişmesinin önem arz ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin potansiyelini ve ekonomik yapısının en iyi şekilde değerlendirilmesiyle daha müreffeh yarınlara taşınabileceğini dile getirdi. Yurt dışında yaşayan Kıbrıs Türklerine de seslenen Tatar, “Her zaman Kıbrıs Türklerine sahip çıkalım. Ortak yurdumuz KKTC, başarıyla yoluna devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

Tatar’dan Türkiye Cumhuriyeti’ne Teşekkür

BM Genel Kurulu’nda KKTC’nin tanınması çağrısını yineleyen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tarihi mesajının öneminin altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’ne Kıbrıs Türk Halkına verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Tatar: BPG, İki Devlet Siyasetine Güç Veriyor

Beşparmak Düşünce Grubu’nun milli davadaki duruşunun ve yaptıkları çalışmaların iki devlet siyasetine güç vermekte olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, ziyaret nedeniyle Beşparmak Düşünce Grubu heyetine teşekkür ederek başarılar diledi.Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir