Erdoğan, Çağrısını Yineledi: KKTC’yi Tanıyın!

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM 78. Genel Kurulu'nda katılımcılara hitap etti.

BM Genel Kurulu’nda konuşan Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz yıl yaptığı tarihi çağrıyı yineleyerek, uluslararası toplumu KKTC’yi tanımaya davet etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 78’nci Genel Kurulu’nda katılımcılara hitap etti. BM Güvenlik Konseyinin artık dünya güvenliğinin teminatı olmaktan çıktığını ve 5 ülkenin siyasi stratejilerinin çarpışma alanı haline geldiğini söyleyen Erdoğan, “Dünya 5’ten büyüktür, daha adil bir dünya mümkündür.” ifadesini kullandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu’nda katılımcılara hitap etti. Fotoğraf: AK Parti Medya

Türkiye’nin, kendi bölgesinden başlayarak, çeşitli sorun alanlarına ilişkin yaklaşımlarını da paylaşan Erdoğan, “Doğu Akdeniz’in barış, refah ve istikrarın egemen olduğu coğrafyaya dönüşebilmesi, ancak tüm tarafların hak ve hukukuna saygı gösterilmesiyle mümkündür. Bizim kimsenin hakkında gözümüz yoktur, kimsenin de haklarımızı yok saymasına müsaade etmiyoruz, etmeyeceğiz.” dedi.

Erdoğan: Kıbrıs’ta Federal Çözümün Gerçekleşmeyeceği Bir Gerçek

Kıbrıs sorununa da değinen Erdoğan, Kıbrıs meselesinin ortaya çıkmasının 60’ıncı yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, Kıbrıs Türk tarafının, Kıbrıs meselesinde adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması için daima samimi gayret gösterdiğini vurguladı.

Bu çözümün artık federasyon modeli temelinde gerçekleşemeyeceğinin, herkesin kabul ettiği bir gerçek olduğunu dile getiren Erdoğan, BM kürsüsünden geçtiğimiz yıl yaptığı tarihi çağrıyı yineleyerek uluslararası toplumu bir kez daha Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanımaya, diplomatik, siyasi ve ekonomik bağlar kurmaya davet etti.

Birleşmiş Milletler 78’nci Genel Kurulu. New York, ABD. Fotoğraf: AK Parti Medya

“Barış Gücü’nden Tarafsızlığa Riayet Etmesini Bekliyoruz”

Ada’daki Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nden de sergilemekle mükellef olduğu tarafsızlığa titizlikle riayet etmesini beklediklerini ifade eden Erdoğan, “zaten itibarı zedelenen bu gücün, Kıbrıs’ta yeni bir itibar kaybıyla karşı karşıya kalmasını istemeyiz.” uyarısında bulundu.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir