Tatar’dan “Kıbrıs Türk Devleti” Açıklaması

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin adının “Kıbrıs Türk Devleti” olarak değiştirebileceklerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ankara’daki temasları sırasında Bengü Türk canlı yayınına katılarak Kıbrıs Sorununa ilişkin soruları yanıtladı.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Kıbrıs Devleti” çıkışının ardından, Cumhurbaşkanı Tatar’dan da “Kıbrıs Türk Devleti” açıklaması geldi.

Rum Yönetiminin adada tek söz sahibiymiş gibi davrandığını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, “Mademki Güney’deki devlet “Kıbrıs Cumhuriyeti” ve bütün adanın hükümetiymiş gibi bir algı yaratmaya çalışıyor, bizim Kuzey’deki devlet de federasyona hazır bir devlet değil, “Kıbrıs Türk Devleti’dir” şeklinde konuştu.

“Bu İşin Kuzeyi, Güneyi Kalmadı”

“Bu işin kuzeyi güneyi kalmadı” diyen Tatar sözlerini şöyle sürdürdü:

Madem ki sen Kıbrıs diyerek bütün Ada’nın yönetimi sendedir diye iddia ediyorsun. Ben de kuzey kelimesini kaldırıyorum. Artık Kıbrıs Türk Devleti diyorum ve bütün denizlerde de hak iddia edebiliyorum. Kuzey dediğinizde kendinizi kuzeye kapatıyorsunuz. Hâlbuki madem o “Kıbrıs Cumhuriyeti” biz de karşısında “Kıbrıs Türk Devleti” şeklinde bir tartışma belli ki şu anda başlamıştır.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli

Bahçeli: KKTC Yerine ‘Kıbrıs Devleti’ Demek Gerek

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda Kıbrıs konusuna değinerek, Kazakistan’da 3 Kasım tarihinde yapılacak Türk Devletleri Teşkilatı Toplantısı’nda KKTC’nin gözlemci ülke olarak yerini almasının, Kıbrıs Türklüğünün tanınmasında önemli bir eşik olacağına işaret ederek, “Artık Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti demeye gerek yok, Kıbrıs Devleti demek gerek.” ifadesini kullanmıştı.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir