Tatar, Rum Liderin Yemek Teklifini Reddetti

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
4 dk okuma süresi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca ile yemekli ortak görüşme teklifini reddetti.

Birleşmiş Milletler Siyasi İşler Bölümü Avrupa, Orta Asya ve Amerika Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca, Kıbrıs’ta olası bir görüşme sürecinin yeniden başlaması ihtimaline yönelik durum tespitinde bulunmak üzere 27-29 Ağustos tarihlerinde Ada’yı ziyaret ediyor.

Durumu fırsat bilen Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a Birleşmiş Milletler aracılığı ile öğle veya akşam yemeğinde üçlü ortak görüşme teklifinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rum Liderin art niyetli bir girişim olarak değerlendirdiği bu teklifini reddetti.

BM Genel Sekreter Yardımcısı Jenca ise Tatar’ın yanıtını Rum lidere iletti.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Lefkoşa.

Konuya ilişkin olarak Cumhurbaşkanlığı’ndan aşağıdaki şu açıklama yapıldı:

Hegemonyacı zihniyetinin değiştiğini kanıtlamak için Rum Tarafının Kıbrıs Türk Tarafının özden gelen eşit hakları ve statüsünü bütün gerekleri ile kabul ve teyit etmesi gerekir.

Bilindiği üzere Kıbrıs Rum Tarafının tüm adaya hâkim olma zihniyeti ve bu zihniyete bağlı olarak Kıbrıs Türk Tarafının özden gelen eşit hakları ile statüsüne saygı göstermemesi Kıbrıs sorunun kök nedenlerini oluşturmaktadır.

Elli yılı aşkın müzakere süreçlerinde eşitliğe dayalı bir çözüme ulaşılamamasının nedeni budur. Nitekim Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş’tan başlayarak şimdiki Cumhurbaşkanımız Ersin Tatar’a kadar bütün Cumhurbaşkanlarımız Rum Tarafında mevcut hegemonyacı zihniyet değişmediği sürece müzakerelerden bir sonuç alınamayacağının altını çizmiştir. Bu hegemonyacı zihniyetinin değiştiğini kanıtlamak için Rum Tarafının Kıbrıs Türk Tarafının özden gelen eşit hakları ve statüsünü bütün gerekleri ile kabul ve teyit etmesi gerekir.  

Olası yeni bir süreçte tarafların özden gelen eşitliğine dayalı başarılı bir sonuç elde edebilmek için Kıbrıs Türk Tarafı bu kez Rum Tarafında zihniyet değişikliğini görmek istemektedir. Bu maksatla Nisan 2021’de Cenevre’de gerçekleştirilen 5 + BM gayrı resmi Kıbrıs toplantısında Kıbrıs Türk Tarafı, eşitliğinin gerekleri olan egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün teyidi üzerine Rum Tarafıyla yeni bir iş birliği ilişkisi kurabilmek için resmi müzakerelere başlanabileceğini belirtmiştir.   

Ne yazık ki geçtiğimiz süre içinde özden gelen eşit haklarımıza saygı değil Rum Tarafının hegemonyacı zihniyetinde katılaşma görülmektedir. Nitekim GKRY’nin Limasol Bölgesi’nde geçtiğimiz hafta çıkan büyük orman yangınını söndürmek için Kıbrıs Türk Tarafının art arda yaptığı yardım teklifleri reddedilmiştir. Malum, ormanlarımız söz konusu olduğunda Kıbrıs Türk Tarafı ihtiyaç durumlarında Rum Tarafından yardım istemiş ve almıştır. Son büyük orman yangınında Rum Tarafı tüm komşu ülkelerden yardım isteyip alırken bizim yardım teklifimizin reddedilmesi tarafımızca küçümseme/aşağılama ve işbirliğinin reddi olarak görülmüştür. Bu davranış, iki Tarafın kriz durumlarında işbirliğini sağlamak üzere kurmuş olduğu Kriz Yönetimi Teknik Komitesinin anlamını da sorgulatmaktadır.

Kıbrıs Rum Tarafının hegemonyacı zihniyetinin daha da katılaştığı bu koşullarda Cumhurbaşkanı Tatar, Rum Lider’in yapmış olduğu BM Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca’nin 28-29 Ağustos 2023 tarihlerinde adaya yapacağı ziyaret vesilesiyle iki lideri bir öğle veya akşam yemeğinde bir araya getirme teklifini art niyetli bulmakta, bu şartlarda Rum liderle bir araya gelmeyi gerektirecek hiçbir neden görmemektedir. Kıbrıs Türk Tarafı hatta, geçmişte de görüldüğü gibi, Rum Tarafının bu daveti mevcut statükoyu devam ettirmek amacıyla üçüncü taraflara şirin görünmek, “daha ne yapayım Sayın Tatar’ı davet ediyorum ama gelmiyor” diyebilmek için yaptığını değerlendirmektedir.

KKTC Cumhurbaşkanlığı
Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir