TA NEA: Yunanistan Ege’ye Yüzen Radarlar Yerleştiriyor

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
1 dk okuma süresi

Yunanistan, Türk sahillerini izleme için Ege’ye yüzen dev radarlar konuşlandıracak. AB’nin finanse ettiği projeye Güney Kıbrıs da dahil ediliyor.

Yunanistan Ege’ye yüzen radarlar yerleştirmeye hazırlanıyor.

Yunanistan’da yayın yapan Ta Nea gazetesinin haberine göre Ege Denizi’nde deniz ve denizaltı geçişlerini kontrol etmek amacıyla kuzeyde Semadirek adasından Rodos’un güneyine kadar uzanan sahil şeridinde deniz gözetleme platformları kurulacak.

Stratejik noktalara yerleştirilmesi hedeflenen 7 platformdan ilki 2025 yılında suya indirilecek. Yüzer platformların her biri 50 metre yüksekliğinde, AESA radarları, kameralar, insansız hava araçları (İHA) ve veri aktarım sistemleri ile donatılacak. Bu sayede, deniz geçişlerinin gözetiminin yanı sıra veri aktarım merkezi olarak da işlev görecekler.

Yunanistan Savunma Bakanlığı tarafından desteklenen projeyi Avrupa Birliği finanse edecek. Habere göre projeye Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin de dahil edilecek.

Yunanistan’ın bu hamlesi, Ege ve Doğu Akdeniz’deki gerilimi artırabilecek bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Türkiye’nin deniz yetki alanları ve sınır güvenliği konusundaki bilinen hassasiyetlerine rağmen atılan bu adım, iki ülke arasındaki normalleşme sürecini olum etkileyeceği kaçınılmaz görünüyor.

Haber Kaynağı: https://www.tanea.gr/
Çeviri: Kıbrıs Raporu

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir