KKTC’de Tarihi Açılış: Azerbaycan Uluslararası Kültür Merkezi Hizmete Girdi

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
3 dk okuma süresi

Azerbaycan ve KKTC arasındaki dostluk köprülerini güçlendirecek önemli bir proje olan Azerbaycan Uluslararası Kültür Merkezi, Türkiye ve Azerbaycan’dan gelen milletvekillerinin katıldığı resmi törenle hizmete girdi.

Azerbaycan Uluslararası Kültür Merkezi resmi açılış töreniyle hizmete girdi. 15 Mayıs 2024 Fotoğraf: Kıbrıs Raporu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti ilişkileri adına tarihi öneme sahip, çok önemli bir proje hayata geçirildi.

İki ülke arasındaki dostluk ve iş birliğini geliştirmeyi amaçlayan Azerbaycan Uluslararası Kültür Merkezi, görkemli bir törenle hizmete girdi.

Törene, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Ünal Üstel, Azerbaycan-KKTC ve Türkiye-KKTC Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanları ve Milletvekilleri, Bakanlar ve Milletvekilleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Ulu Önderi Haydar Aliyev’in büst açılışı gerçekleştirildi.

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Ulusal Önderi Haydar Aliyev’in büst açılışının ardından Azerbaycan Uluslararası Kültür Merkezi için kurdele merasimi gerçekleştirildi.

Tatar: Biz Bir Millet, Üç Devletiz

Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, böylesine anlamlı bir günde bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi. Tatar, “Doğu Akdeniz’de, bu bağımsız Türk devletinde, bir millet üç devlet olmanın hep hayalini ve özlemini yaşadık. Şimdi yavaş yavaş bütün bu özlemlerin hayat bulduğunu görüyoruz” dedi.

Tatar, aynı soydan geldiklerini, aynı milli değerleri, kaderi ve tarihi paylaştıklarını vurgulayarak, “Büyük bir millet olmak istiyorsak, Aliyev’in de dediği gibi Türk dilinin daha da güçlenmesi gerekiyor” diye konuştu.

Azerbaycan ile olan ilişkilerin daha da geliştirilmesinin en büyük temennisi olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Bakü’deki görüşmesinde KKTC’de 400’e yakın Azerbaycanlı öğrenci olduğunu, Aliyev’in ise bu sayının en az 3 bin olması gerektiğini söylediğini aktardı.

Tatar: Direkt Uçuşlar Bağlarımızı Pekiştirecektir

Tatar, “Direkt uçuşlarla Bakü ve Ercan arasındaki bu önemli köprüyü daha da pekiştirmek ve aramızdaki tarihi, kültürel ve gönül bağlarını güçlendirmek hepimizin temennisi ve dileğidir” diye konuştu.

Azerbaycan-Kıbrıs Dostluk Cemiyeti Başkanı Orhan Hasanoğlu. Fotoğraf: Kıbrıs Raporu

Türkiye-Azerbaycan-KKTC İlişkilerinin Geleceği Konuşuldu

Açılış sonrası düzenlenen resepsiyonun ardından “Türkiye-Azerbaycan-KKTC İlişkilerinin Geleceği” konulu konferans düzenlendi. Konferansın açılış konuşmasını yapan Azerbaycan-Kıbrıs Dostluk Cemiyeti Başkanı Orhan Hasanoğlu, merkezin iki ülke arasındaki ilişkilerde önemli bir dönüm noktası olduğunu vurguladı.

Azerbaycan, Türkiye ve KKTC arasındaki ilişkilerin her geçen gün daha da güçlendiğini ifade eden Hasanoğlu, bu merkezin bu bağları daha da sağlamlaştıracağına olan inancını dile getirdi.

Azerbaycan ve KKTC İlişkileri Adına Tarihi Gelişme

Azerbaycan Uluslararası Kültür Merkezi’nin açılışı, KKTC ve Azerbaycan arasındaki ilişkiler açısından tarihi bir adım olarak değerlendiriliyor. Merkezin, iki ülke arasındaki kültürel bağları geliştirmenin yanı sıra, eğitim ve turizm alanlarında da iş birliğine zemin hazırlaması bekleniyor.

Zengin Bir Kültür Merkezi

Azerbaycan Uluslararası Kültür Merkezi, ziyaretçilerine geniş yelpazede kültürel ve sanatsal imkanlar sunacak. Merkezin bünyesinde zengin bir kütüphane, resim atölyesi, TİKA desteğiyle kurulan Robotik Kodlama ve Araştırma Merkezi, Haydar Aliyev Mirasını Araştırma Merkezi, Azerbaycan Milli Danslar Derneği, Azerbaycan ve Türk dili eğitimi bölümü ve 300 kişilik açık hava etkinlik alanı ile aktivite alanları yer alıyor.


Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir