ABD Kampüslerinde Filistin Dayanışması: 2.500 Kişi Gözaltında!

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
3 dk okuma süresi

ABD’de 18 Nisan’dan bu yana devam eden Filistin’e destek gösterilerinde 2 bin 500’den fazla öğrenci gözaltına alındı! BM, ifade özgürlüğü ve polis şiddeti konusunda tepkili.

Siyonist İsrail rejiminin Gazze Şeridi’ne 7 Ekim 2023’ten bu yana düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 34 bin 683’e yükseldi.

Adeta açık hava hapishanesine dönen Gazze’de yaşanan insanlık dramı, ABD’deki üniversite öğrencilerini harekete geçirdi.

18 Nisan’dan bu yana devam eden protestolar ülke geneline yayılarak devam ediyor.

Üniversitelerin yönetimlerin talebi üzerine polisin müdahale ettiği protestolarda yaklaşık 2 bin 500 kişi gözaltına alındı.

Mezuniyet törenlerine rağmen Filistin’e desteğin devam etmesi beklenirken, ülke genelinde hafta sonu da gösteriler düzenlendi.

ABD’deki Michigan Üniversitesi mezuniyet töreninde Filistin ile dayanışma eylemi yapıldı

Chicago’daki DePaul Üniversitesi’nde karşıt görüşlü gruplar arasında gerginlik yaşanırken, Charlottesville’de 25 Filistin destekçisi gözaltına alındı.

Los Angeles Polis Departmanı ise Güney California Üniversitesi’ndeki Gazze Dayanışma Kampı’nı dağıttı.

Üniversitelerde polisin sert müdahaleleri ve gözaltılar devam ederken, New Jersey’deki Princeton Üniversitesinden 17 öğrenci açlık grevine başladığını duyurdu.

Kampüslerden Dünyaya Yayılan Direniş

Filistin’e destek gösterilerine, İngiltere’den University College London öğrencileri de katıldı

İngiltere, İspanya, Almanya ve Fransa gibi birçok Avrupa ülkesinden öğrenciler, ABD’de başlayan Filistin’e destek gösterilerine katılarak Gazze ile dayanışmalarını gösteriyor.

Japonya’da da başkent Tokyo’daki Waseda Üniversitesi öğrencileri, İsrail’in Gazze’deki sivillere yönelik saldırılarını protesto etti.

İrlanda’nın başkenti Dublin’deki Trinity College öğrencileri ve bir grup aktivist Filistin’e destek gösterisi yaptı.

Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletindeki Sydney Üniversitesinde başlayan protestolar, Melbourne, Brisbane ve Adelaide’deki üniversitelere de sıçradı.

Hindistan’ın Başkenti Yeni Delhi’deki Jawaharlal Nehru Üniversitesi öğrencileri hem Gazze hem de protestoların başladığı Columbia Üniversitesi ile dayanışmalarını göstermek amacıyla protesto düzenledi.

ABD’deki üniversitelerde protestoculara yönelik polis şiddeti tepki toplamaya devam ediyor.

Guterres: İfade Özgürlüğü Güvence Altına Alınmalı

ABD’deki üniversitelerde protestoculara yönelik polis şiddeti tepki toplamaya devam ediyor. Birleşmiş Milletler’den (BM) konuya ilişkin önemli uyarı niteliğinde açıklamalar geldi.

Filistin’e destek protestolarındaki polis baskınlarına ilişkin bir soruyu yanıtlayan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “İfade özgürlüğü ve barışçıl gösteri hakkını güvence altına almak şart.” açıklamasında bulundu.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Jeremy Laurence, yüzlerce öğrencinin gözaltına alınmasından büyük endişe duyduklarını belirtirken, BM Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese ise polisin sert müdahalesi karşısında dehşete kapıldığını belirtti.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir