Aliyev’in “Şuşa Zirvesi Daveti” Güney Kıbrıs’ta Panik Yaratı

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a yaptığı “Şuşa Zirvesi” daveti Güney Kıbrıs’ta panik yarattı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a yaptığı “Şuşa Zirvesi” daveti Güney Kıbrıs’ta panik yarattı.

Rum Yönetimi, Avrupa Birliği (AB) üzerinden Bakü’ye baskı kurmaya hazırlandığı iddia edildi.

Güney Kıbrıs’ta yayın yapan Fileleftheros gazetesi, Rum Yönetimi’nin Şuşa’da temmuzda yapılması planlanan Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Gayriresmi Toplantısı’na Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın davet edilmesi üzerine harekete geçtiğini yazdı.

“Bakü’ye Yönelik AB Üzerinden Hamleler” başlıklı haberde Rum Yönetimi’nin Avrupa Birliği’ne yönelik bir hamlede bulunacağı haber verildi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) uluslararası tanınmayı sağlamak için Azerbaycan’a çok fazla yatırım yaptığını yazan gazeteye göre gerek Bakü, gerekse Azerbaycan dış politikasını büyük ölçüde etkileyen Türkiye, bu noktada uluslararası ve Avrupa düzeyindeki baskılardan kaçınmak hamlelerine özen gösteriyor.

KKTC’nin siyasi açıdan yükseltilmesini hedefleyen Azerbaycan’ın hamlelerinin geçmişte önlendiğini yazan gazete, Güney Kıbrıs’ın bu çabadaki “güçlü kartının”, Bakü için çok önemli bir ekonomik ortağı teşkil eden Avrupa Birliği olduğuna dikkat çekti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından ilk resmi ziyareti için gittiği Ankara’da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, temmuz ayında Şuşa’da yapılacak “TDT Gayriresmi Zirve Toplantısı’nda Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın (gözlemci üye ülke) kendi davetiyle zirvede yer alacağını açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, geçtiğimiz Ekim ayında Bakü’ye gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Zuğulba Sarayı’nda bir araya gelmişti.

Cumhurbaşkanı Tatar, 16 Mart 2023 tarihinde Ankara’da düzenlenen TDT Olağanüstü Zirvesi açılışında aile fotoğrafında yer aldı.

KKTC, 11 Kasım 2022’de Semerkant’taki düzenlenen TDT zirvesinde teşkilata gözlemci üye olmuştu. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 16 Mart 2023 tarihinde Ankara’da düzenlenen TDT Olağanüstü Zirvesi’nde ilk kez aile fotoğrafında yer almıştı.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir