“KAAN” İlk Uçuşunu Başarıyla Gerçekleştirdi

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
1 dk okuma süresi

Türkiye’nin Milli Muharip Uçağı KAAN ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Türk Hava ve Uzay Sanayii (TUSAŞ)  öncülüğünde geliştirilen Türkiye’nin Milli Muharip Uçağı KAAN ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Ankara’da Mürted Hava Meydanı’nda piste çıkarak motor çalıştıran KAAN ilk kez havalandı.

Türk Havacılık Uzay Sanayii Genel Müdürü Temel Kotil, KAAN’ın ilk uçuşunda 13 dakika havada kalarak 8000 feet irtifada 230 knot hıza ulaştığını bildirdi.

Türk Hava Kuvvetleri’nin harekat kapasitesinin güçlendirilmesine ve stratejik askeri ihtiyaçlarının karşılanmasına çok önemli bir katkı sağlaması beklenen KAAN ile Türkiye, dünyada 5. nesil uçak üretebilen 5 ülkeden biri olma yolunda önemli bir aşamayı geride bıraktı.

Çok rollü bir Milli Savaş Uçağı olan KAAN, her türlü hava-hava ve hava-yer muharebelerinin gereksinimleri için üstün kabiliyetlerle donatılıyor.

Yeni nesil silahlarla havadan havaya muharebe, süpersonik hızda dahili silah yuvalarından hassas vuruş gerçekleştirebilecek KAAN, yapay zeka ve nöral ağ desteğiyle artırılmış muharebe gücü sağlayacak.

Tasarım ve imalatıyla milli olan KAAN’ın kanat açıklığı 14, yüksekliği 6, uzunluğu ise 21 metre. Kokpiti ise tek kişilik. Çift motoru, yüksek manevra kabiliyeti, radara düşük görünürlüğü, gövde içi silah taşıyabilmesi ve elektronik harp kabiliyeti de KAAN’ın dikkat çeken özellikleri arasında yer alıyor.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir