Rum Yönetimi Ercan Havalimanı’nın Tanınmasından Endişe Ediyor

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi
Yeni Ercan Havalimanı

Uluslararası havacılık kuruluşlarının, Ankara FIR Hattı’ndan Lefkoşa FIR Hattı’na uçan pilotlara Ercan Havalimanı ile irtibata geçmelerini tavsiye eden açıklamaları, Rum Yönetimi’nde “tanınma” endişesi yarattı.

Dünya Hava Trafik Kontrolörleri Federasyonu (IFACTA), Dünya Pilotlar Federasyonu (IFALPA), Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA) ve diğer uluslararası paydaşların, Ankara FIR Hattı’ndan “Lefkoşa FIR Hattı’na” uçan pilotlara, uçuş bilgilerini vermek üzere Ercan Havalimanı ile irtibata geçmeleri çağrısında bulundu.

Rum Yönetimi bu irtibatın Ercan Havalimanı’nın fiilen tanınması anlamına gelmesinden ve Lefkoşa FIR Hattı’ndaki sözde egemenliklerinin zayıflamasına yol açmasından endişe etmeye başladı.

Filelefteros: Lefkoşa FIR Hattı İçin ‘İt Dalaşları’

Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Filelefteros Gazetesi haberi “Lefkoşa FIR Hattı İçin ‘İt Dalaşları’… Uluslararası Mercilere Sürekli Türk Müdahaleleri… Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Egemenliğinin Altını Oyma ve Yasadışı Timbu (Ercan) Havalimanını Yükseltme Çabası… Sivil Havacılık Dairesi Savaş Veriyor” başlık ve spotlarıyla manşete çekti.

Gazetenin haberine göre konuyu Rum Meclisi’ne taşıyan Ekologlar Milletvekili Stavros Papaduris, Taşımacılık Bakanı Aleksis Vafeadis’ten Rum Yönetiminin bu durumdan haberdar olup olmadığını ve Ercan Havalimanı’nın “olası tanınma tehlikesine” karşı hangi önlemleri aldığını sordu.

Yeni Ercan Havalimanı. Fotoğraf: Kıbrıs Raporu

Vafeadis’in Papaduris’in sorusuna cevap verdiğini ancak cevabın “gizli olduğunu” yazan gazete cevap sonrasında Papaduris’in Fileleftheros’a konuyla ilgili yaptığı açıklamayı aktardı.

Gazeteye göre Papaduris, Vafeadis’in söylediklerine istinaden, Ercan Havalimanı’nın tanınmaması için mümkün olan her çabanın harcanıyor göründüğünü, bunu olumlu bulduğunu söyledi.

Ercan Hava Trafik Kontrol Birimi. Fotoğraf: Kıbrıs Raporu

Gazete edindiği bilgilere dayanarak Türkiye’nin ve/veya uluslararası örgütlerin açıklamalarının, Rum Yönetiminin çeşitli birimleri tarafından takip edildiğini, müdahil uluslararası örgütler nezdinde perde gerisinde ve diğer girişimlerde bulunulduğunu yazdı.  Uluslararası örgütlerin, “Lefkoşa FIR Hattı içerisinde uçaklara hizmet sağlayan tek yetkili makam olarak Rum Sivil Havacılık Dairesi’ni tanıdığını” öne sürdü.

Ercan Tavsiyeli Hava Sahası. Fotoğraf: Kıbrıs Raporu
Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir