Nami: Pile ile İlgili Hiçbir İnisiyatifim Olmadı

Mert Özdeş
Mert Özdeş - Gazeteci Görüntülemeler
5 dk okuma süresi

Dışişleri eski Bakanı ve eski müzakereci Özdil Nami, Pile ile ilgili şahsına yöneltilen iddiaları yanıtladı.

Gazeteci Özer Kanlı’nın, Dışişleri eski Bakanı ve eski müzakereci Özdil Nami hakkında sosyal medyada gündeme getirdiği iddialar büyük bir tartışmanın fitilini ateşledi.

Cumhurbaşkanlığı Politika Danışmanı Prof. Dr. Ata Atun’un 2010 yılında kaleme aldığı bir yazısına atıfta bulunan Gazeteci Özer Kanlı, 2007 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın Müzakerecisi Özdil Nami’yi Pile köyünün adeta Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bir parçası haline getirilmesinden sorumlu tutarak dikkatleri üzerine çekti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın söz konusu paylaşıma, “Aynen, Özer Bey’in yazdığı gibi…” yorumunda bulunması ise tartışmayı alevlendirdi.

Kıbrıs Raporu’na konuşan Özdil Nami, şahsına yöneltilen iddiaları yalanladı.

Nami: Pile ile İlgili Hiçbir İnisiyatifim Olmadı

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın BM ve AB’yle İlişkilerden Sorumlu Temsilcisi sıfatıyla iddia edilenin aksine Yiannis Cionis ile 2007 yılında sadece bir kez görüştüğünü ve Pile’nin gündemde olmadığını belirten Özdil Nami, daha sonraki muhatabının ise Yorgos Yakovu olduğunu anımsattı.

Pile’deki sınır kapıları ile ilgili hiçbir inisiyatifinin olmadığını ifade eden Nami, sözlerine şöyle devam etti:

4. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın müzakerecisi olduğum dönemde Pile’deki yasadışı Kumarhanelere yönelik bir müdahale çalışması yapılmıştı. Zaten, müzakereci olarak iddia edildiği gibi herhangi bir yere gümrük kapısı koymak/kaldırmak gibi bir yetkim zaten hiçbir zaman olmadı. Böyle bir yetkiye sahip olan bir görevde de bulunmadım.

Cumhurbaşkanlığı Politika Danışmanı Prof. Dr. Ata Atun

Atun: Pile Bir Gecede GKRY’nin Bir Parçası Haline Getirilmiş.

Gazeteci Özer Kanlı’nın atıfta bulunduğu, Cumhurbaşkanlığı Politika Danışmanı Prof. Dr. Ata Atun’un 2010 yılında kaleme aldığı “Pile Nerede?” başlıklı yazısında geçiş kapıları açıldıktan sonra Pile’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin nasıl bir parçası haline geldiğini yazdığı makalesinde şu ifadeler yer alıyor:

23 Nisan 2003 tarihinde kapılar açılmadan önce, Pile’ye özel izinle gidiliyordu. Pile’de ikamet etmeyenler, devletin bir biriminden aldıkları izinle Pile’ye gidebiliyorlardı.

Kapıların açılması ile işler kolaylaşacağına daha da zorlaşmış.

Köylülerin demesine göre de, bir gece dönemin Cumhurbaşkanı temsilcisi Özdil Nami’nin Pile’de Rum lider Tasos Papadopulos’un özel temsilcisi Yiannis Cionis’ile yaptığı toplantı sonrasında her şey alt üst olmuş.

Pile’nin de içinde yer aldığı “Ara Bölge”nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile olan sınırındaki giriş kapısı, ki üzerinden yüksek gerilim hatları geçmektedir, bir gecede kaldırılmış ve Pile köyü adeta Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bir parçası haline getirilmiş.

Hali araziler önce Rum gençlere ev yapmak üzere tahsis edilmiş, sonra da yüzde 3 faiz ve 25 yıl vade ile ev kredisi verilerek ev yapmaları sağlanmış. Ara Bölgeye konut yapmak yasak iken, Pile köyünün güneyi, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi sınırına kadar evlerle dolu şimdi.

Buna karşın KKTC hükümeti KKTC’nin kontrolündeki hali arazileri Pile’li Türk gençlere vermeyerek adeta Pile köyünü Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin kontrolüne terk etmiş. Buna ilaveten de Pile’li Türklerin KKTC’ye giriş ve çıkışlarını da kolaylaştırılacağına iyice zorlaştırarak Rum’un ekmeğine bal sürmüş.

Öncelikle Pile sakini Türklerin ve Beyarmudu’luların ara bölgeye geçişlerinde kullanılan “Batı Kapısı”nı kullanmaları yasaklanmış ve Beyarmudu sınır kapısına yönlendirilmiş.

Bunu fırsat bilen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi de, İngiliz Üs Yönetimi ile ortak bir karar alarak Pile köyünün güney tarafındaki, yani “Ara Bölge” ile “Rum kesimi” arasındaki sınır kapısında uygulanmakta olan “Yeşil Hat Tüzüğü”nü yerinden kaldırıp, “Ara Bölge”nin de kuzeyinde yer alan İngiliz Üs Bölgesinin girişinden de öteye, “Ara Bölge” sonrasında yer alan İngiliz Üs Bölgesi ile Beyarmudu köyü arasındaki sınır kapısına taşımış. Yani Beyarmudu Sınır kapısından sonra giriş yapılan topraklar Egemen İngiliz Üs Bölgesi olsa da “Yeşil Hat Tüzüğü” uygulaması bahanesi ile denetim şimdi Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından Beyarmudu sınır kapısının hemen çıkışında yapılıyor.

Prof. Dr. Ata Atun. Pile Nerede? 24 Mayıs 2010

Nami ve Yakovu, Pile ve Yeşilırmak Kapılarını Müzakere Etmişti

2008 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın AB ve BM İşlerinden Sorumlu Temsilcisi Özdil Nami ile Rum Başkanlık Komiseri Yorgo Yakovu, Yeşilırmak kapısının açılması ve Pile’ye erişim konularını müzakere etmişti.

Rum tarafı Yeşilırmak kapısının geçişlere açılması isterken, Kıbrıs Türk tarafı da buna karşılık Pile’ye erişim sağlanmasını talep ediyordu.Yazıyı paylaş
Mert Özdeş
Yazar Mert Özdeş Gazeteci
Gazeteci Mert Özdeş Üniversite yıllarında çeşitli TV ve Radyo programları hazırlayıp sundu. Mezuniyetinin akabinde Star Kıbrıs Medya grubu bünyesinde Ada FM Yayın Yönetmeni ve Cyprus Star Gazetesinde Editör olarak çalıştı. Devam eden yıllarda Ada TV Haber Merkezi’nde haber üretip, Ana Haber bültenlerini sundu. Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Öğretim Görevlisi olarak Radyo/TV dersleri verdi. Kasım 2014-2018 yılları arasında, Diyalog TV’de Odak Noktası adlı haber programını hazırlayıp sundu. Diyalog Gazetesi’nde özel haberleri yer aldı. 2019 yılında devlet televizyonu BRT’de Paradigma adlı programı hazırlayıp sundu. Programlarında ve gazete haberlerinde ağırlıklı olarak Kıbrıs sorunu, müzakere süreçleri, Türkiye-KKTC ilişkileri, küresel ve bölgesel gelişmeler yer verdi. 2022 yılında kurucusu olduğu “Kıbrıs Raporu” adlı gazetenin genel yayın yönetmenliğini yürütmektedir. ÖDÜLLER 'Yılın Televizyon Sunucusu Ödülü' KKTC Tüketiciler Derneği - Mart 2014 / Mart 2015 / Mart 2016 / 2017 / 2018 'Yılın En İyi Haber Programı Sunucusu Ödülü' KKTC-Türkiye Yılın En İyileri Ödül Töreni - Kasım 2017
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir