Lefkoşa’da Azerbaycan Bayrağı

Ahmet Şairoğlu
Ahmet Şairoğlu Görüntülemeler
3 dk okuma süresi

Gazeteci-Yazar Ahmet Şahidov, KKTC – Azerbaycan ilişkilerini yazdı.

Son haftalarda Azerbaycan’ın dış politikasında çok önemli gelişmeler, daha doğrusu hedefli hamleler gözlemlendi. Paralel olarak Bakü çeşitli yönlerde başarılı ve vizyoner manevralar yapıyor.

Azerbaycan devleti, toprak bütünlüğü ve güvenliği, Türk Devletleri ile işbirliği ve dünyanın enerji merkezi olma yolunda başarılı adımlar atmaktadır.

Öncelikle Azerbaycan-KKTC ilişkilerinin dinamiklerinden bahsetmek istiyorum. Bu konu her zaman gündemde olmuştur ve her iki ülkede de Bakü ile Lefkoşa arasında resmi diplomatik ilişkilerin kurulacağına dair beklentiler yüksektir.

Bu yönde önemli bir adım atıldı. Türkiye ve Azerbaycan iktidar partileri, AK Parti ve Yeni Azerbaycan Partisi Genel Başkan vekilleri Numan Kurtulmuş ile Tahir Budaqov, heyetleriyle birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne resmi ziyarette bulundu.

Cumhurbaşkanı Tatar, AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş  ve Yeni Azerbaycan Partisi Genel Başkanvekili Budagov’u makamında kabul etti.

Kurtulmuş ve Budaqov KKTC’nin iktidar Partisi Ulusal Birlik Partisi (UBP) lideri ve Başbakan Ünal Üstel ile toplantı gerçekleştirdi, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile bir araya gelerek, “bir millet 3 devlet” birliğinin sonsuza kadar devam edeceğini vurguladı.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Yeni Azerbaycan Partisi Genel Başkanvekili Tahir Budagov ve Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu 19 Aralık 2022’de KKTC’de ortak basın toplantısında konuştu. Fotoğraf: AA

Lefkoşa’daki bu görüşme aslında Azerbaycan ile KKTC arasındaki ilk resmi temas değil. İki ülkenin liderleri – İlham Aliyev ve Ersin Tatar Türkiye’de resmi bir görüşme yaptılar ve ardından iktidar partilerinin liderlerinin bu görüşmesi Bakü ile Lefkoşa arasındaki ilişkilerin temelinin çoktan atıldığını gösteriyor.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ağustos 2022’de Konya’da bir araya geldi.

Bundan sonraki aşamada ise bu ilişkileri daha ileriye taşıyacak bir takım adımların atılması bekleniyor. Bunlar arasında iki ülke dışişleri bakanlıkları arasında ilk niyet protokolünün imzalanması, Bakü-Lefkoşa direkt uçuşların yeniden başlaması, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Azerbaycan’a resmi ziyareti ve son olarak Azerbaycan’ın Lefkoşa Büyükelçiliği’nin açılışı yer alıyor.

Bu süreç adım adım yürütülmeli ve karşı karşıya kalacağımız risk faktörleri dikkate alınarak direnç mekanizmaları birlikte ortaya çıkarılmalıdır. Bunun için yeterli siyasi irade ve gücümüz var. Geriye imza atmak kalıyor.

Zagulba Sarayı – Bakü / Azerbaycan

İmzalar atıldıysa halk hazır demektir. Azerbaycan ve KKTC halkları arasındaki ilişkiler uzun yıllardır devam etmektedir. Her yıl binlerce Azerbaycanlı öğrenci Kıbrıs’ta eğitim görmektedir. O gençler sadece eğitim almıyor, aynı zamanda Azerbaycan’ın gönüllü elçileridir. Üniversitelerde Azerbaycan, milli bayramlarımız ve önemli günlerimiz ile ilgili konferanslar ve etkinlikler düzenlemektedir.

KKTC’ye ilk ayak bastığım 2010 yılında hatırlıyorum, buradaki üniversitelerin her birinde çeşitli etkinlikler ve konferanslar yapılıyordu. Bu etkinlikler Azerbaycanlı öğrencilerin kişisel inisiyatifiyle yapılmış, üniversite yönetimi ve KKTC’nin siyasi liderliği de desteklemiş ve Azerbaycan ile ilgili etkinliklere isteyerek katılmıştır.

Şimdi buna cevap vermek Azerbaycan’ın görevidir. Türk Devletleri Teşkilatı’nın gözlemci üyesi olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile diplomatik ilişkiler başlatmak ve Lefkoşa’da Azerbaycan’ın üç renkli bayrağını dalgalandırmak bizim işimiz, şeref meselemizdir.

Yazıyı paylaş
Ahmet Şahidov, 31 Ağustos 1982’de Azerbaycan`ın Gakh bölgesinde doğdu. 1999-2003 yıllarında Bakü Slav Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı Fakültesi’nden lisans, 2003-2005’te Bakü Slav Üniversitesi’nden yüksek lisans ve 2005-2008 yıllarında Bakü Slav Üniversitesi Doktora Bölümü’nde eğitimine devam etti. 2009 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına bağlı Yüksek Tasdik Komisyonu kararı ile Felsefe Doktoru (PhD on Philology) unvanını aldı. 2009-2014 yıllarında Rusya’nın Moskova kentinde Rusya Federasyonu Başkanı’na bağlı Kamu Yönetimi Akademisi Hukuk Fakültesi’nde Devlet Hukuku okudu. Yüksek öğrenim görmüş bir avukattır. 2011-2012 yıllarında Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisinde çalıştı. 2013-2014 yıllarında TURSAM Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde Genel Sekreter olarak görev yaptı. TURSAM başkanı olarak Türkiye, KKTC, Kazakistan, Kırgızistan ve diğer Türkçe konuşan özerk cumhuriyetlerde uluslararası etkinlik ve konferanslara katıldı, Türk Birliği’nin gerekliliği konusunda çok sayıda konuşma yaptı. 2014 yılında Azerbaycan Demokrasi ve İnsan Hakları Enstitüsü (www.aidhr.org ) başkanlığı görevini üstlendi. Dünyanın birçok ülkesinde Azerbaycan gerçeğini anlatmak ve Ermenistan-Azerbaycan-Dağlık Karabağ sorununun insani sonuçlarını dünya kamuoyuna sunmak için çalıştı. AGİT, AKPM, BM ve diğer etkili uluslararası kuruluşlarda Azerbaycan’ın ulusal çıkarlarının, özellikle de Azerbaycanlı mültecilerin ve ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin, ayrıca esir ve rehinelerin korunması konusunda çok sayıda konuşma ve rapor yaptı. Azerbaycan diasporasını güçlendirmek ve ermeni yalanlarıyla etkin bir şekilde mücadele etmek için bir dizi projeye imza atan Ahmet Şahidov, dünyanın çeşitli ülkelerinde Azerbaycan diaspora aktivistleriyle birlikte etkinlikler, konferanslar, eylemler ve mitingler düzenledi ve defalarca Ermenistan`ın Avrupa`daki büyükelçilikleri önünde protesto gösterilerine katıldı.