Rum Basını: BM Güvenlik Konseyi Kıbrıs’ta Özel Temsilci İstiyor

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi
U.N. logo pattern a press conference background at the United Nations headquarters, Tuesday, Sept. 3, 2013. (AP Photo/Bebeto Matthews)

Rum Basını, Kıbrıs Müzakerelerinin yeniden canlandırılması için Kıbrıs’a BM Özel Temsilcisi atanmasının istendiğini iddia etti.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve Kıbrıs’taki Barış Gücü Şefi Colin Stewart, Güvenlik Konseyi’ni bilgilendirdi.

Kapalı oturumda gerçekleşen görüşmeye ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak Rum Basınında yer alan haberlere göre görüşmede; Kıbrıs sorunu, özel temsilcilik, Barış Gücü’nün faaliyetleri ve Kapalı Maraş başlıkları görüşüldü.

Güvenlik Konseyi Konferans Salonu. / Fotoğraf: UN Press

Rum Devlet Radyo ve Televizyonu’nun haberine göre; İngiltere, Rusya, Fransa, Çin, İsviçre ve Malta’dan temsilciler, Stewart’tan bilgi aldıktan sonra, müzakere sürecini yeniden canlandırmak için özel bir temsilci atanmasının gerekliliğini vurguladı.

Söz konusu habere göre, Güvenlik Konseyi üyeleri; iki bölgeli, iki toplumlu federal çözüme bağlı kalınması gerektiğinin altını çizdi.

BM Barış Gücü Görev Süresi Tartışması

Kıbrıs’taki BM Barış Gücü, 1964 yılında Güvenlik Konseyi’nin kararıyla 796 askeri ve 65 polis personelinden oluşan bir güçle kurulmuştu.

Barış Gücü’nin adadaki misyonunun devamı için her altı ayda bir Güvenlik Konseyi’nin karar üretiliyor. Kuvvetler Anlaşması (SOFA, Status of Forces Agreement) gereği adadaki her iki tarafın da rızasının alınması gerekirken, Güvenlik Konseyi bunun için sadece Rum Yönetimi’nin iznine başvuruyor.

Gazimağusa ve Lefke’de iki kampı bulunan Barış Gücü’nun KKTC topraklarında görev yapabilmesi için Türk tarafının onayını alması gerekiyor.

Dışişleri: Tek Taraflı Onay Barış Gücü’nün Misyonunu Sorgulatıyor

Kıbrıs Türk tarafı, görev süresinin uzatılması aşamasında Türk tarafının onayının alınmamasına tepki gösteriyor. Dışişleri Bakanlığı, son olarak 31 Temmuz 2022’de alınan görev süresini uzatma kararının ardından yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta konuşlu BM Barış Gücü’nün süresinin uzatılmasında sadece Rum Yönetimi’nin rızasının alınmasının Barış Gücü’nün gerçekte kime ve neye hizmet ettiğinin sorgulanmasına yol açtığını belirterek, karara tepki göstermişti.

Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün görev süresi 30 Ocak 2022’de sona eriyor.

Yazıyı paylaş