BM’den Kıbrıs Türk Sporuna Beton Barikat

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi

BM Barış Gücü, Yeşil Hat üzerinde bulunan tarihi Çetinkaya Sahası’na girişleri tel ve beton barikatlarla kapatarak engelledi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Rum Yönetimi’ni birbirinden ayıran Birleşmiş Milletler (BM) denetimindeki Yeşil Hat üzerinde bulunan tarihi Taksim Sahası bir kez daha Kıbrıslı Türk sporcuların kullanımına kapandı.

Kıbrıslı Türkler için çok önemli bir değer olan tarihi Taksim Sahası’na girişler tel ve beton barikatlarla kapatarak engelledi.

Cumhurbaşkanlığı: Rum Baskısıyla Kapatıldığı Anlaşıldı

KKTC makamlarından habersizce yapılan girişim Türk tarafında tepkiyle karşılandı. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, BM’nin bu girişimi Rum baskısıyla yapmış olduğunun anlaşıldığı belirtilerek, kriz daha da büyütmeden bu yanlıştan derhal dönülmesi istendi.

Tatar: BM, Geri Adım Atmazsa Gereğini Yapacağız

Kararını değerlendiren Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ise BM’nin Kıbrıs Türk Halkı’nı ve şahsını üzen bu kararı bir an önce geri almasını istedi. Beton bariyerler ve dikenli tellerinin dünyanın hiçbir yerinde kabul görmeyeceğini vurgulayan Tatar, BM’nin geri adım atmaması halinde gereğini yapacaklarını ifade etti.

Sertoğlu: Bariyerleri Geçerek Sahaya Gireceğiz

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu ise 1930’dan itibaren Çetinkaya TSK’nın kullanımında olan Taksim Sahası’nın Çetinkaya’ya ait olduğunu ve BM’nin hiçbir Kıbrıslı Türkün o sahaya girişine engel olamayacağını belirtti.

BM tarafından yapılan bu girişimi şiddetle kınadıklarını açıklayan Sertoğlu, sorunun diplomasi ile çözülmemesi durumunda futbolun tüm paydaşlarıyla beton bariyerleri ve telleri geçerek gençlerle o sahaya gireceklerini kaydetti.

Türkiye’nin Proje ve Maddi Desteğiyle Açılmıştı

Dışişleri Bakanlığı’nın girişimiyle Ekim 2022’de BM Barış Gücü tarafından Çetinkaya TSK’nin kullanımına verilen Taksim Sahası, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın katkılarıyla yıllar sonra 12 Ocak 2023’te yeniden ülke gençliğinin hizmetine açılmıştı.Yazıyı paylaş