İngiltere’de KKTC’ye Direkt Uçuş Talebi: Cameron’a 50 Siyasiden Mektup

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi
İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron

İngiltere’nin önde gelen iki siyasi partisinden 50 siyasetçi, İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron’a mektup yazarak KKTC’ye doğrudan uçuşların başlatılması için çağrıda bulundu.

İngiltere’nin önde gelen iki siyasi partisinden 50 siyasetçi, İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron’a mektup yazarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) direkt uçuşların başlatılması için çağrıda bulundu.

The Independent’ın haberine göre, İşçi Partisi’nin eski Dışişleri Bakanı Jack Straw ve eski Muhafazakar Parti Başkanı Sir Iain Duncan Smith tarafından da desteklenen ortak açıklama, her iki partiden toplam 50 siyasetçinin imzasını taşıyor. Mektupta, Cameron’dan “Cezalandırıcı ve adil olmayan yasağın” kaldırılması talep ediliyor.

İngiltere Eski Dışişleri Bakanı Jack Straw

Haberde, dönemin Dışişleri Bakanı Jack Straw’ın, 2004’te referanduma sunulan ancak Kıbrıslı Rumlar tarafından ret edilen Annan Planı sonra Birleşik Krallığın, Güney Kıbrıs’ın Avrupa Birliği’ne (AB) kabul edilmesine onay vermesinden pişmanlık duyduğunu dile getirdiği de belirtildi.

“Tayvan ve Kosova gibi Kuzey Kıbrıs’a Neden İzin Verilmiyor?”

Mektupta, Birleşik Krallığın Birleşmiş Milletler üyesi olmayan Kosova ve tanımadığı Tayvan ile doğrudan uçuşlara izin verdiğine dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi:

İngiltere, Kosova gibi Birleşmiş Milletler üyesi olmayan ülkelere ve Tayvan gibi resmi olarak tanımadığı ülkelere uçuş izni veriyorsa, KKTC’ye neden vermesin? Yeni Ercan Uluslararası Havalimanı, uluslararası havacılık güvenliği standartlarına uymakta ve her yıl yüz binlerce yolcuyu güvenle ağırlamaktadır. Ağrotur ve Dikelya üsleri, bölgesel güvenlik söz konusu olduğunda İngiltere’nin en önemli varlıklarından ikisidir. İngiliz hükümeti Kıbrıslı Türklerle anlamlı ilişki kurmaya yanaşmazsa, bunun yerine Rusya ve İran gibi ülkelerin bunu yapmasına izin vermiş oluruz ki bu da İngiltere’nin Doğu Akdeniz’deki stratejik konumunu temelden sarsar.

300 Bin Kıbrıslı Türk’ten Destek Çağrısı

Söz konusu mektubun seçim arifesi İngiltere’de yaşamını sürdüren yaklaşık 300 bin Kıbrıslı Türk’ten gelen çağrı üzerine hayat bulduğu belirtiliyor.

İngiltere’deki Kıbrıslı Türklerin dost ve yakınlarının da, uçuşlar konusundaki haksız uygulamanın son bulması için hükümet ve siyasi partiler üzerinde baskı kurması bekleniyor.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir