EFES-2024 Tatbikatı: TSK’dan Gövde Gösterisi

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi
Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük birleşik, müşterek tatbikatlarından Efes-2024 Tatbikatı'nın seçkin gözlemci günü başladı. İzmir'in Seferihisar ilçesindeki Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi'nde gerçekleştirilen Efes-2024 Tatbikatı'na, 45 ülkeden yaklaşık 11 bin personel katıldı. Herhangi bir ülkenin hedef alınmadığı tatbikatta, Birleşmiş Milletlerin Barış Destekleme Harekatı jenerik senaryosundan istifade ediliyor. ( Mehmet Emin Mengüarslan - Anadolu Ajansı )

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en büyük birleşik, müşterek tatbikatlarından EFES-2024 Tatbikatı ile dünyaya önemli mesajlar verildi. Tatbikatta, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümü anısına 50 gemiyle saygı geçişi de yapıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) en büyük birleşik, müşterek tatbikatlarından EFES-2024 Tatbikatı, başarıyla tamamlandı. 23 – 30 Mayıs tarihleri arasında 45 ülkeden 11 bin personelin katılımıyla gerçekleşen tatbikatta çeşitli harp senaryoları icra edildi.

İzmir’in Seferihisar ilçesindeki Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi’nde gerçekleştirilen tatbikatın seçkin gözlemci gününü Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak birlikte takip etti.

Tatbikat, Türk Ordusu’nun caydırıcı gücünü gözler önüne serdi. Deniz, kara ve hava kuvvetlerinin eş zamanlı ve gerçek mühimmatlı atışları, seçkin gözlemcilerden tam not aldı.

Keşif, gözetleme, ateş ve ateş destek unsurları ile taarruz helikopterlerinin koordineli hareketleri sonucunda tüm hedefler başarıyla vuruldu.

Efes-2024 Tatbikatı’nın seçkin gözlemci günü İzmir’in Seferihisar ilçesindeki Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi’nde gerçekleştirildi.

Kıbrıs Barış Harekatı’na İthafen Selamlama Geçişi Yapıldı

Tatbikatın en dikkat çeken anlarından biri de Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. yılına ithafen gerçekleştirilen selamlama geçişi oldu. Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait 50 gemi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı selamlayarak geçiş yaptı. Bu görkemli geçişe İtalya’nın Durand de la Penne fırkateyni ve Libya’nın Shafak korveti de eşlik etti.

Türkiye’nin En Yeni Teknolojileri Sergilendi

EFES-2024 Tatbikatı, Türkiye’de üretilen ve geliştirilen birçok yerli teknolojinin ilk defa atışlı bir tatbikatta kullanılmasıyla da dikkat çekti.

Tatbikatta, ilk kez yer alan TCG Anadolu’dan çıkarma yapan ZAHA’lar (Zırhlı Amfibi Hücum Aracı), plaja çıkarma operasyonunda önemli bir rol oynadı.

ASELSAN tarafından üretilen MİLKAR-3A3 ve MİLKAR-5S elektronik harp unsurları ile elektronik taarruz başarıyla uygulandı. Akıncı TİHA’lar Çorlu’dan havalanarak tatbikata destek verdi. Ayrıca, meskun mahal muharebesi kapsamında TB2 SİHA’lar tarafından düşman zırhlı araçları vuruldu.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir