Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Dönem Başkanlığı KKTC’ye Geçti

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
3 dk okuma süresi

Türkiye’nin kurucu başkanlığında 2013 yılında Monako’da kurulan ve bugün 56 ülkenin yer aldığı Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Dönem başkanlığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne geçti.

Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Genel Kurulu Hırvatistan Başkanlığı’nda Zagreb’de gerçekleştirildi. Genel Kuruldan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adına önemli bir karar çıktı.

2023-24 dönemi Yüksek İstişare Kurulu Başkanlığını, Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun üstlendiği örgütün başkanlığına Lefkoşa Milletvekili,  Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Dr. Ahmet Savaşan seçildi.

Böylece, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Dönem başkanlığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne geçmiş oldu. Konseyin 7’ci dönem Başkanı seçilen Dr. Savaşan, örgütün 2018 yılından bu yana Başkan Yardımcılığını yürütüyordu.

Genel Kurulda ayrıca Çin, Suudi Arabistan, Hırvatistan, Almanya, Hindistan, Kırgızistan, Moldova ve Fas’ın da başkan yardımcısı ülke olarak seçildikleri duyuruldu.

DSTK’nin 56 Üye Ülkesi Bulunuyor

Türkiye’nin kurucu başkanlığında; Monako’da, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Arap Emirlikleri Dubai, Birleşik Krallık, Estonya, Hırvatistan, Hindistan, Nijerya, Panama, Polonya, Senegal, Ukrayna, Ürdün ve Yunanistan’ın katılımı ile kurulan Dünya Sağlık Turizmi Konseyi bu gün 56 üye ülkesi bulunuyor.

Kurucu Başkan Çakmak: Her Türlü Ayrımcılığa Karşıyız

Genel kurulda konuşan Kurucu Başkan Emin Çakmak, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi’nde siyasi değerlendirme ve herhangi bir konuda ayrımcılık yapılamayacağına vurgu yaparak, gerekli koşulları yerine getiren ülkelerin kendi bayrakları ve dilleriyle örgüte üye olabileceğini ve seçimlere de katılabileceğine işaret etti.

Emin Çakmak konuşmasında ayrıca, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkanlığa aday olabilmek için gereken bütün koşulları yerine getirdiğini ve dönem başkanlığına aday olmasında herhangi bir sorun bulunmadığını da duyurdu.

Savaşan, Projelerini Anlattı

Genel Kurul toplantısında Konseyin uluslararası ağının genişletilmesi, yeni üye ülke kayıtları, akreditasyon, eğitim programları, dijitalleşme, sağlık turizmi alanında yaşanan gelişmeler gibi konular ele alındı.

Dr. Ahmet Savaşan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dönem başkanlığında hayata geçirmeyi planladıkları projeleri genel kurulun bilgisine getirdi.

Ataoğlu: Üye Ülkeler ile İşbirliğini Artırmayı Hedefliyoruz

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, genel kurulda yaptığı konuşmada, KKTC’nin dönem başkanlığında öncelikli olarak küresel boyutta sağlık turizminin gelişmesine ve gerek üye ülkelerin birbirleri arasında gerekse de üye ülkeler ile KKTC arasındaki iş birliğinin artırılmasına yönelik çabaların destekçisi olacaklarını belirtti.

‘Global Healthcare Travel Form‘ KKTC’de Yapılacak

Konseyin 2023-24 döneminde yapacağı çalışmalara gereken desteği vereceklerinin altını çizen Bakan Ataoğlu, 2024 yılında Sağlık Turizmi Forumu’nun KKTC’de uluslararası katılımla gerçekleşmesine ev sahipliği yapmak da dahil olmak üzere, konseyin kurumsallaşmasına ve uluslararası görünürlüğünün artmasına da katkı koyacaklarını söyledi.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir