Çavuşoğlu: ABD ile Enerji İşbirliğini Geliştireceğiz

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Blinken ile iki ülke arasında enerji işbirliğini geliştirme konusunda mutabık kaldıklarını açıkladı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması II. Bakanlar Toplantısı kapsamında, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Washington’da bir araya geldi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Washington’da bir araya geldi.

Toplantı sonrası basın toplantısı düzenleyen Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin F-16 alım talebi dahil ikili ve bölgesel birçok konuyu ele aldıklarını belirterek, toplantının oldukça verimli geçtiğini söyledi.

“ABD ile Enerji İşbirliğimizi Geliştireceğiz”

ABD ile enerji iş birliği için yaptıkları görüşmelerde de mutabık kaldıklarını belirten Çavuşoğlu, bu konuya ilerleyen süreçte daha fazla yoğunlaşacaklarını ifade etti.

Çavuşoğlu: F-16 Talebimiz ile NATO Üyelikleri Bağlantılı Değil

Türkiye’nin F-16 modernizsyon kiti ve yeni F-16 alım talebini de kapsamlı olarak konuştuklarını ifade eden Çavuşoğlu, “Türkiye’nin F-16 talebi ile İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğinin bağlantılı olmadığını, ABD Kongresinin bunları bağlantılı gibi göstermemesi gerektiğini söylüyoruz.” ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu, ABD yönetimi kararlı durduğu takdirde ABD kongresinin F-16 konusundaki muhalefetinin aşılabileceğini söyledi.

ABD-Yunanistan İlişkileri

ABD’nin Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde dengeyi Yunanistan’ın lehine bozduğunu söylediklerini ifade eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

Rum kesimi üzerindeki yaptırımı kaldırdılar. Türkiye-Yunanistan dengesinin fiiliyatta bozulduğunu görüyoruz. Sadece F-16 alım süreci ile ilgili söylemiyorum. Yunanistan silahsızlandırılmış adalara ABD’nin verildiği silahları yolluyor, ABD’den bir açıklama görmedik. ABD’nin bu ilişkilerde dengeli olması gerektiğini söylüyoruz. Blinken, ‘Bu dengeyi koruyoruz’ diye açıklama yaptı.

Çavuşoğlu: Suriye’de ABD ile İşbirliğine Hazırız

Görüşmede Suriye konusunu da görüştüklerini anlatan Çavuşoğlu, Suriye’ye yeniden odaklanmak üzere ABD ile işbirliği yapmaya hazır olduklarını ancak ABD’nin daha önce başta Menbiç Yol Haritası olmak üzere Türkiye’ye verdiği bazı sözleri tutmadığını söyledi.


Yazıyı paylaş