Bayraktar: Kıbrıs’ta Kayda Değer Keşif Yapamadık

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
1 dk okuma süresi

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye’nin Kıbrıs adasının çevresinde gerçekleştirdiği sondaj çalışmalarında kayda değer bir keşif yapamadıklarını ancak Akdeniz’den vazgeçmediklerini ve aramalara devam edeceklerini açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar Habertürk’te soruları yanıtladı.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de gerçekleştirdiği sondaj çalışmalarına ilişkin önemli bilgiler verdi.

Akdeniz’de 8 Derin Deniz Kuyusu Kazdık

Türkiye’nin kendi imkanları ile sondaj çalışmalarına Karadeniz’den önce Doğu Akdeniz’de başladığını anımsatan Bakan Bayraktar, Akdeniz’de 8 derin deniz kuyusu kazdıklarını ancak kayda değer bir keşif yapamadıklarını açıkladı:

Kendi gemilerimizle gidilmemiş, arama yapılmamış sahalara gitme stratejimizin ilk adımı Akdeniz’di. Akdeniz’de 8 derin deniz kuyusu kazdık. Fakat kazdığımız lokasyonlarda, Kıbrıs adasının güneyinde, batısında, kuzeyinde sondaj yaptık. Bütün aramalarda maalesef kayda değer, ekonomik büyüklük ifade eden keşif yapamadık.

Karadeniz’e Yoğunlaştık ama Akdeniz’i Asla Göz Ardı Etmedik

Şu anda Karadeniz’e yoğunlaştıklarını belirten Bayraktar, Akdeniz’den vazgeçmediklerini ve aramalara devam edeceklerini belirtti:

Bu şu anlama gelmesin, Akdeniz’den asla vazgeçmiş değiliz. Israrla ve inatla aramalara devam edeceğiz. Şu anda Karadeniz’e yoğunlaşmış durumdayız, Akdeniz’i asla göz ardı etmedik

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir