Başbakan Üstel: Her Tapunun Arkasındayız

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi

Başbakanı Ünal Üstel, Rum Yönetimi’nin mülkiyet konusunda bireyleri hedef alan uygulamalarını kınadı. Üstel, “KKTC devleti ve hükümeti verilen her tapunun sonuna kadar arkasındadır” diyerek, bu uygulamaların insan hakları ihlaline dönüştüğünü vurguladı.

Başbakanı Ünal Üstel, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin mülkiyet konusunda bireyleri hedef alan uygulamalarını kınadı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin mülkiyet konusundaki uygulamaları konusunda değerlendirmelerde bulunan Başbakan Üstel, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Rum Yönetimi’nin mülkiyet konusunda bireyleri hedef alan uygulamalarını “KKTC ekonomisinin gelişimini sabote etmeye yönelik sindirme hareketi” olarak nitelendiren Üstel, “Anayasa gereği tüm tapular devlet güvencesi altındadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yatırım yapanlar ile yapmak isteyenler müsterih olmalıdır” şeklinde konuştu.

İnsan hakları ihlaline dönüştüğünü söylediği söz konusu uygulamalar hakkında uluslararası alanda girişim yaptıklarını açıklayan Başbakan, gayri hukuki bu uygulamaları ortadan kaldırmak için hukukçularla çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

Rum Yönetimi, KKTC Emlak Sektörünü Hedef Aldı

Geçtiğimiz Aralık ayında Kıbrıslı Türk Avukat Akan Kürşat, “1974 öncesi Rum mallarının yasa dışı şekilde el değiştirilmesine aracılık ettiği” iddiasıyla İtalya’da tutuklanmış, Güney Kıbrıs’ta yargılanmıştı. Haziran ayı başında da KKTC’de yatırım yapan Yahudi iş adamı Afik Group Direktörü Simon Mistriel Aykut, “Kuzeyde kalan Rum malları üzerine inşaat yaparak, sahibinden habersiz başkasına satış yaptığı” iddiasıyla Güney’e geçerken tutuklanmıştı. Rum Yönetimi’nin KKTC’deki emlak sektörünü hedef aldığı anlaşılan her iki tutuklama da çeşitli endişelere yol açmıştı.

Taşınmaz Mal Komisyonu Devrede

KKTC’de mülkiyetle ilgili başvurular, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından iç hukuk yolu olarak kabul edilen Taşınmaz Mal Komisyonu (TMK) aracılığıyla çözülüyor.

Kıbrıslı Rumlar için de mülkiyetle ilgili başvuru makamı olan Komisyon, Taşınmaz Mal Yasası (67/2005 sayılı Yasa) hükümlerine uygun olarak – Kıbrıs Türk halkının haklarına halel gelmeyecek şekilde – mülk sahiplerinin taleplerini iade, tazminat ve takas ile ilgili olarak incelemeye devam ediyor.

Üstel: 68 Milyon Sterlin Tazminat Ödenecek

Başbakan Üstel geçtiğimiz Nisan ayında yaptığı açıklamada, TMK tarafından 2020 yılı sonuna kadar tazminat kararıyla neticelendirilmiş ve ihtilaf içermeyen 200’e yakın başvuru için 2-3 ay içerisinde yaklaşık 68 milyon sterlin ödeneceğini açıklamıştı.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir