Hizbullah: Güney Kıbrıs Savaşın Parçası Olur

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi

İsrail ile askeri ve stratejik iş birliğini tarihi zirveye taşıyan Güney Kıbrıs’a Hizbullah’tan sert bir uyarı geldi.

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni (GKRY) sert bir dille uyardı.

İsrail’in GKRY’de sürekli askeri tatbikat yaptığını belirten Nasrallah, Lübnan’a yönelik olası bir saldırıda GKRY’ye ait havalimanı ve askeri üslerin kullanılacağına dair istihbarat aldıklarını açıkladı.

Nasrallah, Lübnan’a saldırı için İsrail’e üslerini açması halinde “GKRY’yi savaşın bir parçası kabul edeceklerini” ve buna göre tutum sergileyeceklerini söyledi.

İsrail jetleri, Baf’taki uluslararası havalimanında… Mayıs,2023

GKRY, Orta Doğu’daki Sorunun Parçası Haline Geldi

Ada’nın güneyindeki deniz ve hava üslerinin İsrail’e silah ve mühimmat sevkiyatı için kullanılması, bölge ülkelerini tehdit eden tatbikatlar, Güney Kıbrıs’ı adeta Orta Doğu’daki sorununun bir parçası haline getirmiş durumda.

Güney Kıbrıs: İsrail Lojistik Destek Merkezi

İsrail gazetesi Haaretz, geçtiğimiz Kasım ayında ABD’nin Kıbrıs’taki İngiliz üssü Ağrotur’u tüm Avrupa’dan İsrail’e silah sevkiyatı için kullandığını ve uçakların yüklerini Avrupa’daki ABD ve NATO depolarından aldığını duyurmuştu.

Nisan ayında ise Rum Yönetimi, İsrail ile İran’a olası bir saldırıyı simüle eden bir tatbikat gerçekleştirmiş, bu tatbikattan bir kaç gün önce İsrail devlet televizyonu, Katar’dan İsrail’e, Güney Kıbrıs üzerinden Amerikan füzesi sevk edildiğini açıklamıştı.

“ABD, Akrotiri’den İsrail’e İstihbarat Topluyor”

WikiLeaks’in sızdırdığı belgelerde de ABD’nin, Britanya’nın Güney Kıbrıs’taki Akrotiri üssünden yaptığı keşif uçuşlarıyla Gazze üzerinde İsrail adına istihbarat topladığı ortaya çıkmıştı.

İsrail komandoları, Güney Kıbrıs’ta kara tatbikatında… Aralık, 2019

Güney Kıbrıs’ın İsrail ile olan askeri ve stratejik işbirliğinin son dönemde İran, Lübnan ve Hizbullah açısından ciddi sonuçları olabilir. Nasrallah’ın açıklamaları, GKRY tarafından ciddiye alınmalı. Orta Doğu’daki çatışmaların Kıbrıs’a sıçraması adadaki stratejik dengeleri ve bölgesel güvenlik dinamiklerini önemli ölçüde etkileyebilir.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir