Bakü’den “Ersin Tatar” Açıklaması

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
1 dk okuma süresi

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı, Tatar ile Aliyev görüşmesine ilişkin açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in görüşmesine ilişkin Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı’ndan açıklama yapıldı.

Görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, Türk dünyası halklarının tarihi bağa dayalı ilişkilerin genişlemesinden ve halklar arasında insani, sosyal ve kültürel alanlarda iş birliğinin geliştirilmesi için var olan fırsatlardan duyulan memnuniyet ifade edildi.

Aliyev, Türk Devletleri Teşkilatının (TDT) iş birliklerinin geliştirilmesi için faydalı bir platform olduğunu belirterek Türk dünyasındaki ilişkilerin gelişmesinin sürdürülmesini umduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan’ın her zaman Türk dünyasının birliğine katkıda bulunduğunu ve bu ideallerine bağlı kalacağını vurguladı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) TDT’ye gözlemci üye olmasına da değinilen görüşmede KKTC’nin uzun süredir İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatına (EİT) gözlemci üye olduğu hatırlatılarak TDT’ye de gözlemci üye olmasının makul olduğu ifade edildi.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir