Tatar, Aliyev ile Görüşmesini Değerlendirdi

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
3 dk okuma süresi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Bakü’deki görüşmesini değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de gerçekleştirdiği resmi temasları çerçevesinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Ersin Tatar basın toplantısı düzenledi.

Azerbaycan basının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda Tatar, temaslarını değerlendirdi.

Tatar: Tarihi Bir Gün Yaşıyoruz

Tarihi bir gün yaşadıklarını belirten Tatar, Aliyev ile çok yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini ve Azerbaycan ziyaretlerinin KKTC’nin tarihinde önemli bir not olduğunu vurguladı.

“Azerbaycan ile KKTC arasındaki tarihsel kadere bağlı, aynı milletin evlatları olarak kendisine tek millet üç devlet ifadesini kullandım” diye konuşan Tatar, Aliyev’in buna destek verdiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Tatar, bundan sonraki süreçte iki ülke arasındaki ilişkilerin ve bağların daha da güçlenmesi için Aliyev’in talimatlarını yineleyeceğini ifade ettiğini de kaydetti.

Tatar: Biz Birlikte Güçlüyüz

Kıbrıs’taki yeni siyaseti Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile değerlendirme fırsatı bulduklarını dile getiren Tatar, Kıbrıs’ta çok mücadeleler verdiklerini kaydederek, Kıbrıs tarihi hakkında bilgi verdi. Tatar, Kıbrıs Türk halkına baskı ve zulüm yapıldığını anlatarak, Kıbrıs Türklerinin farklı ülkelere göç ettiğini ifade etti.

“Biz birlikte güçlüyüz” diyen Tatar, Kıbrıs Türk halkının en temel gücünün başta Türkiye ve Azerbaycan’ın ve tüm Türklük dünyasının desteği olduğunu belirtti. “Bizi biz anlıyoruz” diyen Tatar, “Aramızdaki tarihi gerçekler, gönül bağı, kader birliği bizleri daha da yakınlaştırdı” şeklinde konuştu.

“Azerbaycan Ziyaretimiz KKTC’nin Tarihinde Önemli Bir Nottur

Kıbrıs Türkü’nün katledilmesi, yok edilmesi için yapılan baskılara karşı Kıbrıs Türk Halkının direndiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, “Bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü şehitlerimize borçluyuz” dedi. Tatar, “Azerbaycan ziyaretimiz KKTC’nin tarihinde önemli bir nottur” vurgusu yaptı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Umummilli Lider Haydar Aliyev’in Fahri Hıyaban’daki Anıt Mezarını ziyaret etti.

Aliyev’i Kıbrıs’a Davet Ettim, Direkt Uçuşları Konuştuk”

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Tatar, “Aliyev’i Kıbrıs’a davet ettim ‘inşallah geleceğim’ dedi” şeklinde konuştu.

Aliyev’e direkt uçuşlardan da bahsettiğini ifade eden Tatar, bunun Azerbaycan’ın vereceği bir karar olduğunu belirtti.  Aliyev’in, yakın bir tarihte KKTC turizmini tanıtmak için ayrı bir etkinlik düzenlenmesi önerisinde de bulunduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı, “İnşallah o da olur” dedi.

KKTC’de çok başarılı sporcular olduğunu ifade eden Tatar, gençlerin Azerbaycan’daki müsabakalarda, Türk Devletleri Teşkilatı içerisindeki spor organizasyonlarında yer almasının önemini belirtti. Tatar, Azerbaycan’dan da KKTC’ye sporcuların gelmesini beklediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Ünal Üstel ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

“Doğal Gaz Konusunda İşbirliği Yapabiliriz”

“Azerbaycan kardeş halkımız” diyen Tatar, Azerbaycan’dan KKTC’ye turist gelmesini özellikle beklediğini dile getirerek, “İnşallah bu ziyaretten sonra çok hayırlı işler olacak” diye konuştu. Turizmde büyük bir potansiyel olduğunu, Antalya üzerinden KKTC’ye çok kolay bir şekilde ulaşılabileceğini ifade eden Tatar, Kıbrıs’ın etrafındaki doğal gaz konusunda da ilerleyen dönemlerde Azerbaycan ile iş birliği yapılabileceğini kaydetti.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir