Aliyev, Tatar’ı Şuşa Zirvesine Davet Etti

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı, Şuşa’da düzenlenecek Türk Devletleri Teşkilatı Gayriresmi Zirve Toplantısı’na davet edeceğini açıkladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkesinde 7 Şubat’ta icra edilen Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından ilk resmi ziyareti için Türkiye’ye gitti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkesinde 7 Şubat’ta icra edilen Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından ilk resmi ziyareti için Türkiye’ye gitti.

Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Kulliyesi’nde resmi törenle karşılanan Aliyev, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

Erdoğan ve Aliyev baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan: Karabağ’da İşgalin Sona Ermesi Barış için Tarihi Fırsat

Aliyev’i beşinci defa Cumhurbaşkanı seçilmesi dolayısıyla tebrik ederek sözlerine başlayan Erdoğan, Aliyev ile gerçekleştirdiği görüşmelerde ikili ilişkilerin tüm yönlerini gözden geçirdiklerini, bölgesel ve uluslararası konuları değerlendirdiklerini dile getirdi. Görüşmeler sırasında Güney Kafkasya’nın barış ve istikrarına dair atılan adımları ele aldıklarını dile getiren Erdoğan, Karabağ’da işgalin sona ermesiyle birlikte bölgede kalıcı barış için tarihi bir fırsat penceresi açıldığını ve Ermenistan’ın uzun vadeli düşünerek stratejik bir perspektifle bu süreci değerlendirmesi gerektiğine inanç belirtti.

Aliyev: Türkiye ve Azerbaycan Birliği Avrasya İçin Önemli Etkendir

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev de konuşmasında, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra ilk ziyaretini kardeş ülke olarak ifade ettiği Türkiye’ye yaptığını ve bunun bir gelenek olduğunu söyleyerek, “Türkiye ve Azerbaycan birliği sadece bölge için değil Avrasya için önemli etkendir” diye konuştu.

Aliyev: Şuşa’daki Zirvede KKTC Cumhurbaşkanı da Yer Alacaktır

Aliyev, “Türk dünyasının birleşmesi, ortak kültürlere sahip halkların bir arada olması, her bir Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) üyesinin gücüne güç katacak” dedi.

TDT Gayriresmi Zirve Toplantısı’nın temmuz ayında düzenleneceğini hatırlatan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Şuşa’da yapılacak zirvede Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başkanı da benim davetimle yer alacaktır. Bu, Türk halklarının birliğine ivme kazandıracaktır” ifadelerini kullandı.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir