ABD’den Kıbrıs’ta ‘Nükleer’ Kışkırtama

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi

Güney Kıbrıs’a nükleer denizaltı göndererek adada gerilimi tırmandıran girişimlerine bir yenisi daha ekleyen ABD’ye TSK’dan yanıt gecikmedi. Türk Awacs ve F-16’ları Limasol’da demirli USS San Juan’ın üzerinde eğitim uçuşu gerçekleştirdi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kıbrıs’ta gerilimi tırmandıracak hamlelerine her geçen gün bir yenisini daha ekliyor. Yunanistan ve Suriye’deki üsleriyle Türkiye’yi adeta kuşatma altına alan Washington, Ankara’ya Kıbrıs üzerinden yeni bir mesaj daha gönderdi.

Amerikan Yönetimi, S-400 ve F-35 krizleriyle iyice gerilen ilişkilerin ardından Yunanistan ve Güney Kıbrıs’a askeri desteğini artırmaya başladı. Askeri iş birlikleri ve tatbikatların yanında, önce Güney Kıbrıs’a uygulanan 35 yıllık silah ambargosu kaldırılırken son olarak da Rum Milli Muhafız Ordusu’na (RMMO) askeri alanda destek vermeyi amaçlayan “Eyalet Ortaklığı Programı” açıklandı.


Kıbrıs’ta denge stratejinden vazgeçtiği açıkça görülen ABD, Nükleer Denizaltısı USS San Juan’ı Güney Kıbrıs’a göndererek Güney Kıbrıs üzerinden Ankara’ya tehlikeli bir mesaj daha göndermiş oldu.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, 6 Nisan’da Limasol limanına demirleyen ABD Nükleer Denizaltısı’na çıkarak poz verdi.

ABD’nin Güney Kıbrıs Büyükelçisi Julia Fischer, Rum lider Hristodulidis’in denizaltıyı ziyaretinden duydukları memnuniyeti ifade ettiği twitter paylaşımında, söz konusu ziyaretin ABD ve GKRY’nin bölgedeki güven ve istikrarın korunmasına yönelik taahhüdünün açık bir kanıtı olduğunu vurguladı.

TSK’dan Yanıt Gecikmedi

ABD’nin “nükleer” kışkırtmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’nden üstü kapalı gönderme gecikmedi. Akdeniz Kalkanı Harekatı çerçevesinde bölgede bulunan TCG HEYBELİADA korveti Gazimağusa’ya liman ziyareti gerçekleştirdi. KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu gemiyi ziyaret etti.

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı muharip ve destek uçakları Güney Kıbrıs açıklarında eğitim uçuşu gerçekleştirdi.

T.C Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin çeşitli üslerinden havalanan uçakların Kıbrıs Adası’nın güneyinde, Akdeniz’in uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu icra etti.

Bakanlığın web sayfasından yapılan paylaşımda eğitim uçuşlarına ait görüntüler yer aldı. ABD denizaltısının Limasol ziyaretinin hemen ardından paylaşılan görüntülerde eğitim uçuşuna katılan Türk Hava Kuvvetlerine ait Awacks Erken Uyarı uçakları ve F-16’lar görülüyor.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir