Türkiye, Kıbrıs’ta Deniz Üssü Kuruyor

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
4 dk okuma süresi

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanı Ercüment Oramiral Tatlıoğlu, Kıbrıs’ta daimi deniz üssü kuracaklarını açıkladı.

“Mavi Vatan” doktrinini kararlılıkla sürdüren Türkiye, Doğu Akdeniz’de dengeleri değiştirecek yeni bir hamle daha atıyor.

Türk Donanması, Kıbrıs’ta daimi bir deniz üssü kuruyor. Açıklama, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu’ndan geldi.

Türk DzKK Oramiral Ercüment Tatlıoğlu

Yalova’da düzenlenen ‘Deniz Astsubay Okullarının Kuruluşunun 133’üncü Yıl Dönümü Töreni’ne katılan Oramiral Tatlıoğlu, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ı ilgilendiren çok önemli mesajlar verdi.

Bölgesel gelişmelere ve krizlere değinen Oramiral, Kıbrıs’ta, Gazimağusa’nın Kuzeydoğu’sunda yeni bir deniz üssü inşa ettiklerini belirterek, Türk Deniz Kuvvetleri’nin daimi olarak buradaki üste konuşlanacağını açıkladı. Böylece uzun yıllardır merak edilen “Kıbrıs’ta Deniz Üssü Kurulacak mı?” sorusu yanıt bulmuş oldu.

Doğu Akdeniz’de bulunan doğal gaz ve petrolün bir güç mücadelesine dönüştüğüne dikkati çeken Tatlıoğlu, şöyle devam etti:

“Doğu Akdeniz’de hiçbir devlet, tek başına deniz yetki alanı ilan edemez. Çünkü çok fazla ülke var ve birbirine kilit halinde yetki alanları var. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni Kıbrıs’ın güneyinde, Yunanistan Girit’in güneyinde muhtelif deniz yetki alanları ilan ederek oradaki zenginliklere tek başına sahip olmaya çalışıyor. Doğu Akdeniz’de Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, İsrail ve Mısır, Türkiye’nin karşısında bir blok oluşturmuş durumda. Bu bloğa da en büyük desteği Fransa ve Amerika veriyor. Bu destekle Türkiye’ye bir bloklaşma içindeler. Ortak tatbikatlar yaparak Türk Deniz Kuvvetleri’ni, bizleri caydırma niyetindeler. Yunanistan’ın amacı bölgesel liderlik rolünü ele almak. Yunanistan yapmış olduğu bütün uygulamalarda çifte standartlı bir uygulama içinde. Örneğin İtalya ila deniz yetki alanlarını belirlerken kendi adalarına deniz yetki alanı vermiyor, adaların yetki denizalanı yok diyor. Bizle böyle bir anlaşma yapacağı zaman 10 kilometrekarelik Meis adasına 41 bin kilometrekare deniz yetki alanı istiyor.”

“Eastmed Projesi’nde İtalya’yı Engelledik”

Oramiral Tatlıoğlu, Yunanistan’ın Türkiye’yi Eastmed Doğalgaz Boru Hattı projesi çerçevesinde Doğu Akdeniz’deki denklemin dışında tutmaya çalıştığını belirterek, “İtalya’yı da kullanıyorlar. İtalyan gemileri geldi, “Eastmed Projesi çerçevesinde çalışma yapmak istiyoruz” dediler ancak engelledik. “Kabul edemeyiz” dedik. Çünkü bunun Yunanistan’ın projesi olduğunu biliyoruz. Kendi deniz yetki alanlarımız içinde buna müsaade etmedik” dedi.

“BM’ye Deklare Ettiğimiz Sahalara Kimseyi Sokmayacağız”

Türkiye’nin Akdeniz’de Birleşmiş Milletler’e deklare ettiği sahaya hiç kimseyi sokmayacaklarını anlatan Tatlıoğlu, “Burada hiç kimseye müsaade etmeyiz. Buradaki bütün zenginlikler Türkiye’ye aittir diyoruz. Biz de karşılık olarak Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı’na arama yapmaları için de sahaları vermiştik. Bu sahalarda doğal gaz ve petrol aramaları yapıyoruz. Aynı sahalarda onlar da yapmak istiyorlar. Şu ana kadar toplam 35 gemiyi engelledik. Bu engellemeleri zaman zaman basından takip ediyorsunuzdur. Bazıları da basına verilmiyor. Çok ciddi olarak bizi savaşın eşiğine getiren engellemelerdir. Biz kendimiz onları engellememize ilave olarak burada, kendi kıta sahanlığımızda doğal gaz ve petrol aramaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Kıbrıs’ta Tehdit Oluşturabilecek Bir Güç İstemiyoruz”

“Kıbrıs yine ayrı bir sorun alanımız Yunanistan’la” diyen Tatlıoğlu, “Kıbrıs bizim için çok önemli. Bildiğimiz gibi Akdeniz’in en büyük üçüncü adası. Çok stratejik bir yerde. Süveyş kanalına yakın olması, tüm Doğu Akdeniz’i kontrol etmesi açısından çok önemli. Biz Kıbrıs’ın herhangi bir parçasına Türkiye’ye tehdit oluşturabilecek bir gücün gelmesini istemiyoruz. Türkiye’ye karşı satıhtan satha füze sitemlerinin konuşlanmasını, yine hava savunma sistemlerinin konuşlanmasını istemiyoruz. Son olarak 2021 yılında bir deklarasyonda bulunduk. Dedik ki, Kıbrıs’ta 2 devletli çözümden başka hiçbir çözümü kabul etmiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“NATO ve ABD’yi Karadeniz’de İstemiyoruz”

Karadeniz’in güvenliği hususunda önemli açıklamalarda bulundu. Tatlıoğlu, “Karadeniz Bölgesi’nde muhtelif sıkıntılar var. NATO, Karadeniz’de bazı tedbirler almaya çalışıyor. Ancak Karadeniz’de bu tedbirleri biz kendimiz alacağımızı ifade edip NATO’yu veya Amerika’yı Karadeniz’de istemediğimizi beyan ediyoruz” dedi.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir