TÜBA Doğal Kaynaklar ve Enerji Çalıştayı

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi
İTÜ Kuzey Kıbrıs Rektörü Prof. Dr. Cumali Kınacı

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından KKTC’de “Doğal Kaynaklarda Verimlilik ve Alternatif Enerji Çözümleri” konulu çalıştay düzenlendi.

İstanbul Teknik Üniversitesi – KKTC Eğitim-Araştırma Yerleşkeleri ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve iki gün süren çalıştayda “İklim Değişikliği Çerçevesinde KKTC Su Yönetimi” ve “Alternatif Enerji Kaynakları ve Doğal Gaz Lojistiği”  başlıkları masaya yatırıldı.

Ad image

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve İTÜ KKTC ev sahipliğindeki, TC Kalkınma ve Ekonomik İş Birliği Ofisi paydaşlığında gerçekleşen çalıştayın açılışında, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, TC Lefkoşa Büyükelçisi Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker ve İTÜ KKTC Rektörü Prof. Dr. Cumali Kınacı yer aldı.

İTÜ Kuzey Kıbrıs Rektörü Prof. Dr. Cumali Kınacı

Kınacı: KKTC’de ARGE Faaliyetlerini Artıracağız

Mevcut doğal kaynakların daha verimli kullanılmasının yanında yenilikçi enerji teknolojileri ile enerji kaynaklarının durumunun değerlendirildiği çalıştayın açılışında konuşan İTÜ Kuzey Kıbrıs Rektörü Prof. Dr. Cumali Kınacı, konuyla ilgili uzmanların çok disiplinli bir yaklaşımla teknolojik ve bilimsel perspektifte yapacağı sunumlarını içeren çalıştayın ve sonunda hazırlanacak raporun, ülkemizin bu konudaki politika ve uygulamalarına önemli katkısı olacağına inanç belirtti. Rektör Kınacı, KKTC’de Ar-Ge faaliyetlerini arttırmayı hedeflediklerini de belirtti.

Ad image
TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker

Şeker: Rantın Bedeli Yine İnsana Kesildi

Konuşmasına Türkiye’deki deprem felaketine değinerek başlayan TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker ise fizik kanunlarına karşı gelerek, rant peşine düşmenin faturasının yine insan hayatına kesildiğine dikkat çekti. Prof. Dr. Şeker, can kayıplarını engellemek, hasarı en aza indirmek üzere bilim insanları olarak uyarılarını çok daha yüksek bir sesle yinelemenin boyunlarının borcu olduğunu vurguladı.

Çalıştayın ardından Kıbrıs Raporu’na konuşan TÜBA Başkanı Prof. Dr. Şeker, Kıbrıs’taki doğal afet risklerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yazıyı paylaş