Akar: Ege’deki Zenginlikleri Adil Paylaşalım

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi

Türkiye’nin Yunanistan ile sorunlarını barışçıl bir şekilde çözmek için diyaloğa hazır olduğunu ifade eden Türkiye Milli Savunma Bakanı Akar, Ege’deki zenginliklerin adil paylaşılmasını istediklerini muhataplarına ilettiklerini kaydetti.

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hatay Serinyol’da Türk Silahlı Kuvvetleri Lojistik Destek Üssü’nde Anadolu Ajansı’nın sorularını yanıtladı.

Yunanistan’a diyalog çağrılarını her fırsatta yinelediklerini ifade eden Akar, Ege’deki zenginliklerin adil paylaşımından yana olduklarını vurguladı.

Yunanistan’la biliyorsunuz, bizim sorunlarımız var. Biz bu sorunlarımızı barışçıl yol ve yöntemlerle, uluslararası hukuk çerçevesinde, iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde çözmeye çalışıyoruz. Bu konuda elimizden ne gelirse bunları yapalım diyoruz. Bu iyi komşuluk ilişkilerine, müttefiklik ruhuna uygun, konuşarak, görüşerek, barışçıl yol ve yöntemlerle diyalog yoluyla bu sorunların çözülmesinden yana olduğumuzu her zaman söyledik, söylüyoruz. Ve biz her zaman diyalogdan yana olduğumuzu, ne zaman bizi davet ederlerse gelmeye hazır olduğumuzu, ne zaman gelmek isterlerse onları da davet edeceğimizi ve dolayısıyla konuşmak, görüşmek suretiyle bu problemlerimizi çözelim ve bir an önce bu problemleri çözmek suretiyle Ege başta olmak üzere ikili ilişkilerimizi düzelterek vatandaşlarımızın rahat, huzur ve güven içerisinde yaşamalarını sağlayalım. Özellikle Ege’deki zenginliklerin adil bir şekilde paylaşılmasından yana olduğumuzu da tekrar tekrar dile getirdik, söylüyoruz.

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar

Fotoğraf: Anadolu Ajansı

Akar: Deprem Diplomasisi Olumlu Gelişiyor

Yunanistan’da meydana gelen tren kazasının ardından, Yunan Mevkidaşı’nı telefonla aradığını belirten Akar,  “Dolayısıyla karşılıklı olarak bu manada bir deprem diplomasisi gerçekleşti ve olumlu bir şekilde gelişiyor. Bizim temennimiz, dileğimiz, her zaman söylediğimiz gibi görüşmekten, konuşmaktan, diyalogdan yana olduğumuzu bir kez daha kendilerine ifade etme fırsatı bulduk.” şeklinde konuştu.

Etiketlendi
Yazıyı paylaş