Trump’tan 3. Dünya Savaşı Yorumu

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi

Ukrayna’da devam eden savaş için “3. Dünya Savaşı hiç bu kadar yakın olmamıştı”  yorumunda bulunan ABD Eski Başkanı Donald Trump, yeniden seçilmesi halinde savaşı 24 saatte bitirebileceklerini iddia etti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD eski Başkanı Donald Trump, Rusya-Ukrayna savaşının yıldönümü için resmi sitesinde yayımladığı videoda, ABD dış politikasına ilişkin sert eleştirilerde bulundu.

Ukrayna’da devam eden savaş için “3. Dünya Savaşı hiç bu kadar yakın olmamıştı”  yorumunda bulunan Trump, “derin devlet”, Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve Dışişleri Bakanlığı’ndaki tüm “savaş kışkırtıcıları ve küreselcilerin” bu kurumlardan temizlenmesi gerektiğini savundu.

Trump: Savaş Başlatmayan Tek Başkan Benim

Kendisini “nesiller boyunca savaş başlatmayan tek başkan” olarak niteleyen Trump, Washington’daki bürokratların tavsiyelerini reddederek çatışmalara engel olduğunu söyledi.

Ukrayna’da 2014 yılındaki ayaklanmalara o dönemki ABD yönetiminin destek verdiğini söyleyen Trump, “ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland gibi, Ukrayna’yı NATO’ya doğru yaklaştırmayı saplantı haline getirmiş insanlara sahibiz.” diye konuştu.

Trump: Washington’daki Savaş Yanlısı Düzenden Kurtulacağım

Trump, bu insanların Irak’ta olduğu gibi uzun süredir çatışma peşinde olduğunu belirterek, yine de bunların hiçbirinin Ukrayna’nın bir yıl önce işgal edilmesini mazur göstermeyeceğini söyledi. “Ben başkanınız olsaydım bunlar asla olmayacaktı.” ifadesini kullanan Trump, Amerikan dış politikasına hakim olan “savaş yanlısı” düzenden kurtulmak gerektiğini vurguladı.

Trump: Ukrayna Savaşını 24 Saatte Bitirebiliriz

2024 başkanlık seçimlerine aday olan Trump, kendi döneminde bu düzenin değişeceğini vurguladı. Trump, “Doğru liderlikle Ukrayna savaşını 24 saatte bitirebiliriz.” diyerek, kendisinin ABD çıkarlarını her şeyin üzerinde tutan yetkilileri görevlendireceğini söyledi.

Yazıyı paylaş