Putin: Ukrayna Savaşını ‘Batı’ Başlattı

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
3 dk okuma süresi

Ukrayna’da devam eden savaşı değerlendiren Rusya Devlet Başkanı Putin, savaşı başlatan tarafın Batı olduğunu ileri sürerek, bu savaşı durdurmak için güç kullanmak zorunda kaldıklarını iddia etti. Rus lider, nükleer silahları da içeren stratejik silahların azaltılması anlaşması START’a katılımı askıya aldıklarını da açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ulusa sesleniş konuşması gerçekleştirdi.

Rusya açısından zorlu bir dönüm noktasında olduklarını belirterek sözlerine başlayan Vladimir Putin, Donbass sorununun barışçıl biçimde çözümlenmesi için mümkün olan her şeyi yaptıklarını ancak Batı’nın Ukrayna’yı savaşa hazırladığını ileri sürdü.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Federal Meclis’e hitap etti. Fotoğraf: Rus Devlet Ajansı RIA

Putin: Batı, Ukrayna’yı Büyük Savaşa Hazırladı

“Batılı liderlerin vaatleri sahteliğe ve acımasız birer yalana dönüştü. Batı ülkeleri Ukrayna’nın radikal milliyetçi birliklerinin askerlerini eğitti, onlara silah tedarik etti. Kiev, özel askeri operasyonun başlamasından önce de Batı ile silah tedariki için görüşmeler yürütüyordu.

Rusya, Batı ile yapıcı bir diyalog içerisinde olmaya her zaman açık oldu ve yıllar boyunca ortak bir güvenlik sistemi oluşturulması üstünde çalışılmasını teklif etti. Batı ise bu sırada köle hâline gelmiş Ukrayna’yı ‘büyük savaşa’ hazırladı ve bugün de bunu yaptığını kabul ediyor.

Şubat 2022’de Donbass’a saldırmaya hazırlananlar daha sonra Kırım’a saldırmayı planlamıştı.

Savaşı başlatan taraf Batı’ydı, bizse bu savaşı durdurmak için güç kullanıyoruz. Evimizi ve insanlarımızın canlarını koruyoruz, Batı’nın istediğiyse sınırsız hakimiyete sahip olmak.

Batı şimdiye dek Ukrayna’ya askeri yardım olarak 150 milyar dolar harcadı, Ukrayna’ya para akışının azaldığını da gözlemlemiyoruz. Cini şişeden çıkaranın Batı olduğunu dünyada kimse unutmuş değil. Batılı elitler Rusya’ya stratejik yenilgi yaşatarak bizi sonsuza dek bitirme hedefini gizlemiyor.”

Fotoğraf: Rus Devlet Ajansı RIA

Putin: Ukrayna Halkı ile Savaşmıyoruz

“Biz Ukrayna halkı ile savaşmıyoruz, Ukrayna, Batılı efendilerin esiri oldu. On yıllar boyunca Ukrayna’nın sanayisini yerle bir ettiler. Bu koşullarda paranın askeri operasyonlara ayrılması kolay hâle geldi. İnsanları harcanacak birer metaya çevirdiler. Bunun sorumluluğu tamamıyla Batılı elit kesimler ve Kiev rejimine aittir.”

“Güvenlik Sınırı Kiev’e Verilen Silahların Menzili Kadar”

“Kiev’e Batı tarafından verilen silahların menzili ne kadar uzun olursa, tehdidi Rusya topraklarından o kadar uzaklaştırmamız gerekir.”

Fotoğraf: Rus Devlet Ajansı RIA

“START Anlaşmasını Askıya Alıyoruz”

Rusya lideri, nükleer silahları da içeren stratejik silahların azaltılması anlaşması START’a katılımı askıya aldıklarını da açıkladı:

“Yeni Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması’na (START) katılımımızı askıya alıyoruz ama anlaşmadan çekilmiyoruz.”

“Yeni Bölgeleri Kırım’da Yaptığımız Gibi Kalkındıracağız”

Rusya ekonomisinin Batı’nın yaptırımları karşısında ayakta kalarak direndiğini savunan Putin, işgal edilen (Donetsk, Lugansk, Zaporojye, Herson) bölgelerin kalkınması için programlar oluşturduklarını açıkladı.

Fotoğraf: Rus Devlet Ajansı RIA

Yazıyı paylaş