Tatar’dan Uluslararası Topluma Çağrı: Uyanın!

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi

Antalya Diplomasi Forumu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, uluslararası toplumu Kıbrıs Türklerine uygulanan izolasyona son vermeye çağırdı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Antalya Diplomasi Forumu’nda düzenlenen “Kıbrıs İçin Yeni Bir Gelecek” konulu panele katıldı.

Gazeteci Maria Ramos’un sunuculuğunu yaptığı panelde konuşan Cumhurbaşkanı Tatar, 61. yılına giren Kıbrıs meselesinde Kıbrıs Türk halkına uygulanan insanlık dışı ve hukuka aykırı izolasyonun artık sona ermesi gerektiğine dikkat çekerek uluslararası topluma “uyanın” çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Antalya Diplomasi Forumu’na katıldı. Fotoğraf: TAK

Federasyondan Vazgeçtiğini Tekrarladı

Tatar, yarım asırdır fazla süredir denenen ve başarısızlıkla sonuçlanan federasyon modelinden Kıbrıs Türk tarafının rızasını çektiğini ve 2021’de Cenevre’de ortaya koyduğu yeni vizyonu hatırlattı. KKTC’nin en az Güneydeki Rum Devleti kadar egemen olduğunu ve tükenmiş bir çözüm modeline yatırım yapmayacaklarını dile getirdi.

Egemen Eşitlik ve Eşit Statü Şartını Hatırlattı

Kıbrıs Türk tarafının her zaman diplomasiden yana olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsü teyit edilmeden yeni ve resmi müzakerelere başlanmayacağını kaydetti.

BM’den Objektif Rapor Talebi

Tatar, BM Genel Sekreteri’nin Kişisel Temsilcisi María Ángela Holguín Cuellar’ın altı ay içinde adadaki gerçekleri objektif bir şekilde rapor etmesini beklediğini ifade etti.

Altı Maddelik İş Birliği Önerileri

Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin olarak proaktif bir diplomasi yürüttüklerini ifade eden Tatar, Türkiye Cumhuriyeti üzerinden Kıbrıs’ın AB elektrik sistemine bağlanması da dahil olmak üzere “ada etrafındaki hidrokarbon kaynakları”, “yeşil enerjiye geçişte güneş enerjisinin etkin kullanımı”, “adanın tatlı su kaynaklarının yönetilmesi”, “adanın mayınlarının temizlenmesi” ve “düzensiz göçün ele alınması” önerilerini hatırlattı.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir