Tatar ve Hristodulidis İlk Kez Bir Araya Geldi

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi

Kıbrıslı liderler Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin yeni başkanı Nikos Hristodulidis ara bölgede ilk kez bir araya geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü Misyon Şefi Colin Stewart’ın ara bölgedeki ikametgahında gerçekleşen 1+1 formatındaki görüşme gayriresmi statüde gerçekleşti.

Tatar ve Hristodulidis’in ilk kez bir araya geldiği görüşme, Güney Kıbrıs’ta Başkanlık seçimlerini kazanan Nikos Hristodulidis’in resmi görevini devralacağı 1 Mart’tan önce gerçekleşmiş oldu.

BM: Bir Çok Konunun Ele Alındığı Yapıcı Bir Görüşme Oldu

Görüşmenin ardından BM’den yapılan kısa açıklamada, liderlerin ilk kez bir araya geldiği gayri resmi görüşmenin yapıcı olduğu belirtilirken Türkiye ve Suriye’de meydana gelen depremler de dahil olmak üzere birçok konuyu görüştükleri kaydedildi.

Birleşmiş Milletler’den yayınlanan basın açıklamasının tam metni şu şekilde:

“Bugün Sayın Ersin Tatar ve Sayın Nikos Hristodulidis, Genel Sekreter’in Kıbrıs Özel Danışman Yardımcısı Sayın Colin Stewart’ın himayesinde ilk kez bir araya geldi. Gayriresmi yapılan görüşme açık ve yapıcıydı.

Sayın Hristodulidis ve Sayın Tatar, Türkiye ve Suriye’de aralarında Kıbrıslı Türklerin de bulunduğu binlerce kişinin hayatına mal olan son yıkıcı depremler de dahil olmak üzere birçok konuyu ele alırken, kurbanlar ve ailelerine başsağlığı diledi.”

Tatar: Resmi Görüşmeler Ancak Egemen Eşitlik Kabulüyle Başlar

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ara bölgede gerçekleşen gayriresmi görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı’na dönüşünde basına açıklama yaptı.

Bugünkü görüşmenin esas amacının bir tanışma toplantısı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, “Kıbrıs konusunda resmi görüşmelere ancak ve ancak egemen eşitliğimizin kabulüyle katılacağımızı yeniden ifade ettim” dedi.

Tatar, Kıbrıs konusunda herkesin kendi toplumuna ve halkına karşı sorumlulukları olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı, uzun vadede günülerinden geçenin Kıbrıs’ta bir uzlaşıya varabilmek olduğunun altını çizdi.

Birçok çok konuda işbirliği için çalışma yürütebileceklerini dile getirdiğini belirten Tatar, Hristodulidis ile deprem konusunu da ele aldıklarını, işbirliği konusuna Hristodulidis’in sıcak baktığını kaydetti.

Yazıyı paylaş