Hristodulidis: Egemen Eşitliği Tartışmayız

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin seçilmiş Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis'e göre Kıbrıs sorununun çözümünde "Eşit Egemenlik" tartışmaya açık bir konu değil.

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin seçilmiş Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis’e göre Kıbrıs sorununun çözümünde “Egemen Eşitlik” tartışmaya açık bir konu değil.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin seçilmiş Başkanı Nikos Hristodulidis, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü Misyon Şefi Colin Stewart’ın himayesinde ara bölgede bir araya geldi.

Resmi görevine 1 Mart’ta başlayacak olan Hristodulidis, Cumhurbaşkanı Tatar ile gerçekleştirdiği gayriresmi görüşmenin ardından kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

Birçok konunun görüşüldüğü ilk toplantıdan memnun ayrıldığını ifade eden Hristodulidis, bu rağmen Tatar’dan duymayı beklemediği hiçbir şey duymadığının altını çizdi.

Hristodulidis: Egemen Eşitlik Tartışma Konusu Değil

İki tarafın bir müzakereye varması için bir takım görüşmelerin yapılması gerektiğini ve bu görüşmelerin yakın zamanda gerçekleşmesini umduğunu söyleyen Hristodulidis, “mevcut durumun Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler için çözüm teşkil edemeyeceğini Tatar’a ilettiğini” belirtti.

“Egemen eşitliği kabul edip etmediği” şeklinde yöneltilen bir soruya yanıt veren Hristodulidis, “Kıbrıs Rum tarafı için egemen eşitlik tartışmaya açık bir konu değildir” şeklinde konuştu

Hristodulidis, “Kıbrıs Rum tarafının bu konudaki görüşünün daha önce de ifade edildiği şekliyle devam ettiğini, egemen eşitliğin hiçbir koşulda kabulünün söz konusu olamayacağını” vurguladı.

“Deprem Konusunda İşbirliği Teknik Komiteler Aracılığıyla Olmalı”

Tatar’ın deprem konusunda işbirliği yapılması şeklindeki önerisine karşılık ise bu işbirliğinin teknik komitesi aracılığıyla olması gerektiğini söylediğini paylaştı.

Hristodulidis ayrıca, “teknik komitelerin veya Güven Yaratıcı Önlemlerin Kıbrıs sorununun çözümünün alternatifi olarak işleyemeyeceğini” de sözlerine ekledi.

Yazıyı paylaş