Görür: Kıbrıs’ta Deprem Bekliyoruz

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
3 dk okuma süresi

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür Kahramanmaraş ve Hatay’da meydana gelen depremlerin ardından şimdi de Adana ve Kıbrıs’ta da deprem beklediklerini açıkladı.

6 Şubat günü meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklükteki depremlerin şokunu henüz atlatamayan Türkiye, 20 Şubat akşamı Hatay’da 6.4 büyüklüğünde yıkıcı bir depremle daha sarsıldı.

Bölgedeki fay hatlarının yeni depremler üretmesinden endişe edilirken, yer bilimcilerin uyarıları Kıbrıs’ta da deprem tedirginliği yaratmış durumda.

Kahramanmaraş ve Hatay’a ilişkin deprem tahminleri gerçekleşen Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, şimdi de Adana ve Kıbrıs için deprem uyarısı yaptı.

İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Borsası tarafından düzenlenen ortak meclis toplantısına katılan Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye ve bölgede beklenen olası depremler konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür

Görür: 50-60 Bin Kayıp Olursa Çok Sevineceğim

Türkiye’de 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler için defalarca uyarı yaptıklarını anımsatan Görür, 43 binden fazla insanın yaşamını yitirdiği deprem felaketiyle ilgili kayıp öngörüsünde bulundu.

Görür; “bu işin 50-60 binle biteceğini görsem çok sevineceğim. Çok şükredeceğim. Ama öyle olmayabilir. Hepimiz çok üzülüyoruz ama umarım bu rakamlar açıklanacaktır” diye konuştu.

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür

Görür: Adana’da ve Kıbrıs’ta Deprem Bekliyoruz

Olası yeni depremlere ilişkin tahminlerini açıklayan Görür, Hatay’ın ardından Adana ve Kıbrıs’ta da deprem beklediklerini şu sözlerle dile getirdi:

Aklı başında bütün yer bilimciler Türkiye’de deprem olacak yerleri şöyle sayarlar: Marmara Bölgesi. Maraş’ta oldu, bitti. Şimdi Hakkari yöresinden kuşkumuz var. Erzincan Bingöl-Karlıova arasında Yedisu fayında kuşkumuz var. Karlıova ile Bingöl arasında Göynük bölgesinde deprem olma kuşkumuz var. İzmir’den kuşkumuz var. Bir de Muğla ile Antalya arasında sahil şeridinde. Hatay’da 6,4’lük deprem oldu. Şimdi Adana’da ve Kıbrıs’ta bekliyoruz. İlla olacak demiyoruz ve zamanını da bilmiyoruz. Ama büyük bir ihtimalle olabilir.

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür

Görür: İzmir Fayı 7’nin Üzerinde Deprem Üretebilir

İzmir’de stres birikmiş olabileceğini söyleyen Görür, İzmir Fayı’nın kırılması durumunda 7 ve üzeri büyüklükte deprem üretebileceğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

Biz diyoruz ki, bizim İzmir’den de endişemiz var. İzmir’deki fayların hepsi canlı fay. Canlı fay demek günün birinde tekerrür periyodu dolduğu zaman harekete geçip deprem üretebilir ve bu faylar çevrede olan ve olacak depremlerle tetiklenebilir. Stresleri artmış olabilir.

Yazıyı paylaş