Serbest Çalışan Hekimler Birliği: Sahte Reçete Krizi Politize Ediliyor

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
6 dk okuma süresi

Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’ni sahte reçete krizini politize etmek yerine çözüme katkı koymaya çağırdı.

Sosyal Sigortalar Dairesi’nden ödemesi alınan bazı reçetelerde ortaya çıkan tutarsızlıklar Devleti harekete geçirdi. Polis Genel Müdürlüğü’ne suç duyurusunda bulunuldu.

21 Eylül 2023 tarihinde başlatılan soruşturma, kısa sürede sağlık sektöründe eşi benzeri görülmemiş boyutta bir vurgunu ortaya çıkardı.

Sosyal Sigortalar Dairesi’ni sahte reçetelerle zarara uğratarak haksız kazanç sağladıkları iddiasıyla çok sayıda doktor, eczacı ve eczane çalışanı gözaltına alındı, haklarında yasal işlem başlatıldı.

Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu (sağda)

Soruşturma devam ederken, Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği (KTSÇHB) konuya ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

Başkent Lefkoşa’da düzenlenen “Sosyal Sigortalar Reçete Krizinin Dünü Bugünü Yarını” konulu basın toplantısında konuşan birlik başkanı Remzi Gardiyanoğlu, sürecin başından itibaren yaşananları anlatarak çözüm önerilerini paylaştı.

Krizin polis soruşturmasıyla başladığını anımsatan Gardiyanoğlu, birlik olarak süreci dikkatle izlediklerini ve tarafsız bir duruş sergilediklerinin altını çizdi.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin (KTTB) iş birliği tekliflerini reddettiğini ve krizi politize ederek halkın zarar görmesine neden olduğunu ileri süren Gardiyanoğlu, KTTB’nin reçete tüzüğüne ilişkin yanlış bilgilendirmede de bulunduğunu da iddiaları arasına ekledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu sigorta reçeteleri üzerinden yapılan usulsüzlük ile ilgili Tabipler Birliği, Serbest Çalışan Hekimler Birliği, Tıp-İş ve Eczacılar Birliği temsilcileri ile bir toplantı gerçekleştirdi. 12 Eylül 2023

“Tüm Örgütler, Siyasi İradeye Destek Belirtti”

Süreç içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Sigortalar Dairesi, KTTB ve Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği (KTEB) ile görüşmeler yaptıklarını kaydeden Gardiyanoğlu, KTBB Başkanını “biz dışlandık” diyerek duygu sömürüsü yapmak ve kendi yönetimsel zafiyetini kapatmaya çalışmakla suçladı.

Gardiyanoğlu, reçete olayı kamuoyuna yansımadan kısa bir süre önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın KTSÇHB, KTTB, KTEB ve Tıp-İş temsilcilerini toplantıya çağırarak kapsamlı bir bilgilendirme toplantısı yaptığını aktardı.

Gardiyanoğlu toplantıda, tüm örgütlerin olayın aydınlığa kavuşması için siyasi iradeye destek vereceklerini ve süreci tarafsız bir şekilde takip edeceklerini belirttiğini de ekledi.

Sonraki süreçte de KTTB ile görüştüklerini belirten ve KTTB Yönetim Kurulunun kendilerine “görevdeki çalışma bakanı ile kesinlikle görüşmeyeceklerini, bakan ve hatta hükümet istifa edene kadar herhangi bir katkıda bulunmayacaklarını” ifade ettiğini anlatan Gardiyanoğlu, kendilerinin ise sürece katkı koymaya devam edeceklerini söylediğini anlattı.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Dt. Ahmet Özant

“KTTB, Bütün İş Birliği Tekliflerinin Dışında Kalmayı Tercih Etti”

Gardiyanoğlu, “Bütün bu süreçlerden anlaşılmaktadır ki KTTB, kendilerine uzatılan bütün elleri geri çevirmiş, bütün iş birliği tekliflerinin dışında kalmayı tercih etmiş, reçete sorununu reçete ve sözleşme krizine çevirmeyi tercih ederek bir taraftan politize olup diğer taraftan da halkımızın zor durumda kalmalarına sebep olmuşlardır” diye konuştu.

KTTB Yasasının öne sürdüğü argümanlardan birisinin “hekimin hastayı muayene etmeden reçete yazamayacağı” olduğunu söyleyen Gardiyanoğlu, ancak yasada “müdavi hekim” tanımı olduğunu, bir hekimin hastasını muayene ettikten sonra tedavisini takip ettiği sürece müdavi hekimi olduğunu ve KTTB’nin de bunu bildiğini kaydetti.

Gardiyanoğlu, KTTB Başkanının yaptığı açıklamada Reçete Tüzüğünün çok eski olduğunu ve değiştireceklerini ifade ettiğini de hatırlatarak, Reçete Tüzüğünün 2018 yılında yasalaştığını, KTTB Başkanının, Birliğin yasa ve tüzüklerine hakim olmadan açıklama yapmaması gerektiğini söyledi.

KTTB Yönetim Kurulu’nun yeni sözleşmelerdeki bazı maddelerin hasta haklarına ve Sosyal Sigortalar Yasası’na aykırı olduğunu, ilaca erişim konusunda sıkıntı yaratacağını ifade ettiğini de aktaran Gardiyanoğlu, “Ancak bu maddeler 2020 yılından beri sözleşmede bulunmakta olup, bu sözleşmeler Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu tarafından 4 yıldan beri imzalamaktadır” dedi.

“Eczacılar Birliği ve Hekimler Birliği Halkın Yandaşıdır”

KTTB Yönetim Kurulu’nun, Serbest Çalışan Hekimler Birliğini yandaş olarak tanımladığını belirterek tepki gösteren Gardiyanoğlu, “Evet, Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği ve Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği halkın yanındadır ve halkın yandaşıdır” dedi.

KTTB Yönetim Kurulundaki genç üyelere seslenen Gardiyanoğlu, “KTTB Yönetim Kurulundaki genç arkadaşlarıma tavsiyem kurumsal hafızayı öğrenmeden basına açıklama yapmamalarıdır. Şöyle ki Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği Yönetim Kurulunu bu sözleşmeyi imzalamaya yetkisi olmamakla itham edenler, aslında 2017 yılında Yüksek İdare Mahkemesi’nde tüm serbest hekimleri temsilen kamu hekimlerinin ikinci iş yasağına karşı yürütmüş olduğu ve ülke tarihinde bir ilk olan Mandamus Emrini çıkarttığı hukuk mücadelesini dönüp tekrardan okumalarını tavsiye ederim” dedi.

Reçete olayı kamuoyuna yansıdığında KTTB Başkanının Birlik çatısı altında, konunun detaylı araştırılıp kamuoyuna bilgi verilmesi için komite kurulduğunu açıkladığını anımsatan Gardiyanoğlu, “Bu komite hiç toplandı mı? Komitenin yaptığı çalışmaları kamuoyu ile paylaşacaklar mı?” diye sordu.

Gardiyanoğlu, KTTB yönetiminin yeni reçete sisteminin güvenli olmadığını savunduğunu da anlatarak, “Bunu çıkıp kamuoyuna anlatmalı güvenli değil ne demek?” dedi.

Sigorta reçetelerinin kamu hastanelerinde reçete polikliniklerinde de yazıldığını söyleyen Gardiyanoğlu, “KTSÇHB olarak, kamuya ait reçete polikliniklerinin verimli hale getirilerek çalıştırılmamasının gerekçeleri ile ilgili olarak konunun muhataplarından açıklama bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

KTTB, Siyasi Kaygılarla Mesnetsiz Açıklamaları Bırakmalı

Gardiyanoğlu, “KTTB Yönetim Kurulunu, siyasi kaygılarla mesnetsiz suçlamalar ve eleştiriler yapmak yerine reçete krizinin çözümü sürecine katkı koymaya, halkımızın ilaçlarına ulaşmalarını kolaylaştırmaya, hekimleri korumak adına doğru yaklaşımların da neler olacağını aşama aşama somut bir şekilde açıklamaya davet ediyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir