Rusya’dan KKTC’ye Doğrudan Uçuş Hazırlığı

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi

Rus basını Rusya’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne doğrudan uçuşların başlayacağını yazdı.

Rus basınından Kremlin’e yakınlığıyla bilinen İzvestiya gazetesi, resmi kaynaklara dayandırdığı haberinde Rusya’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne doğrudan uçuşların başlayacağını duyurdu.

Gazeteye konuşan haber kaynakları, doğrudan (aktarmasız) uçuşların özel bir Rus şirketi tarafından gerçekleştirileceğini belirtirken, bunun Rusya devletinin resmi bir kararı olmadığını ve Moskova’nın KKTC’ye olan mevcut pozisyonunun değişmeyeceğini vurguladı.

Öte yandan Rusya’nın KKTC’de konsolosluk açacağı yönündeki iddialar da yine aynı haber kaynakları tarafından doğrulandı. Gazeteye konuşan yetkili kişiler, “Rusya Federasyonu, Kıbrıs’ın kuzey kesiminde bir konsolosluk açma olasılığını değerlendiriyor. Bu konuda çalışma da yürütülüyor. Zira orada, 10 binden fazla Rus vatandaşı yaşıyor ve konsolosluk hizmetleri onlar için mevcut değil. Ancak konsolosluğun açılması, ‘KKTC’yi diplomatik olarak tanıma’ anlamına gelmeyecek. Yıl sonuna kadar açmayı planladığımız bu konsolosluk binası, KKTC ifadesine yer verilmeden, ‘Kuzey Lefkoşa’daki Rus konsolosluğu’ olarak anılacak” açıklamalarında bulundu.

Ercan Havalimanı Yeni Terminal Binası

15 Kasım’da Tarihi Gelişmeler Yaşanabilir

Lefkoşa’daki Ercan Havalimanı’nın yeni terminal binası 15 Kasım Cumhuriyet bayramında gerçekleştirilecek açılış töreniyle hizmete girecek. Rusya’dan KKTC’ye yapılacak ilk doğrudan uçuş için 15 Kasım tarihinin seçilmedi manidar bulunuyor.

Rusya’yı, Azerbaycan ve Pakistan Takip Edebilir
 
KKTC’ye uygulanan izolasyonlar nedeniyle Türkiye dışında hiçbir ülkeden ülkemize doğrudan uçuş gerçekleştirilmiyor. Üçüncü ülkelerden kalkan uçaklar Türkiye’deki bir havalimanına iniş yaptıktan sonra KKTC’ye uçabiliyor. Doğrudan uçuş her ne kadar “tanınma” anlamına gelmese de uzmanlar tarafından tanınmadan önceki en önemli adımlardan biri olarak değerlendiriliyor.

15 Kasım’da Rusya ile başlayan doğrudan uçuş rüzgarını Azerbaycan ve Pakistan gibi dost ülkelerin takip etmesi bekleniyor.

Yazıyı paylaş