Dışişleri’nden BM’ye Rest!

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
3 dk okuma süresi

KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, BM Barış Gücü’nün Türk topraklarında görev yapabilmesi için BM’ye bir ay süre tanıdıklarını açıkladı.

Kıbrıs Türk tarafı, Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılması için sadece Güney Kıbrıs’tan onay alınmasını kabul edilebilir görmüyor. KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, BM Güvenlik Konseyi’nin görev süresini uzatma kararı için sadece Rum Yönetimi’nden onay istemesinin bir hata olduğunu ve bunu kabul edemeyeceklerini belirtti.

KKTC Devlet Televizyonu BRT’ye konuşan Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Barış Gücü’nün adada taraflı bir güç olarak görev yapmasının yıllardır yaşanan bir sıkıntı olduğuna işaret ederek şunları söyledi:

“Bundan dolayı uzun yıllardır Rum halkının onayını alırken Ada’nın eşit sahibi Kıbrıs Türk halkının da onayının alınması gerekmektedir. Biz bu olmamasına rağmen iyi niyetliliğimizle misafirperverlik göstererek KKTC topraklarında da görev yapmalarına yıllardır izin verdik. Ama artık bu böyle devam edemez.”

Ertuğruloğlu: BM’ye Bir Ay Süre Tanıdık

Konuya ilişkin Hürriyet gazetesine açıklamalarda bulunan Ertuğruloğlu, New York temasları sırasında Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Barış Operasyonları’ndan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Jean-Pierre Lacroix ile görüştüklerini ve BM’ye Kuvvetler Anlaşması (SOFA) taslağını sunduklarını açıkladı.

“En kısa sürede cevap vereceklerini söylediler ama biz fazladan bir ay süre tanıdık. KKTC olarak net bir şekilde onlara diyoruz ki ‘Bakın, KKTC topraklarında sizin görev yapmanızın onayını verecek olan makam Rum hükümeti değildir, biziz’. Biz bunca sene misafirperverlik yaptık, izin verdik ama artık bu bitti. Yanıt olumsuz gelirse de atmamız gereken adımlardan asla çekinmeyiz. 1974’ten sonra Türk askerinin güvencesiyle yaşıyoruz, BM askeri KKTC’den giderse gider”

KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu

Olgun: BM, Barışı korumak için taraflara eşit mesafede durmalıdır

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Özel Temsilcisi Ergün Olgun, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, BM Barış Gücü’nün görev yaptığı bölgelerde tarafların rızasını almak zorunda olduğunu vurguladı.

Dışişleri Bakanı’nın açıklamalarına değinen Olgun özetle şu ifadeleri kullandı:

“Bu herhangi bir talep değil, bir haktır o hakkın yerine getirilmesini istiyoruz. Bugüne kadar BM Barış Gücü sözde ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’nin verdiği rıza ile operasyon yürütüyordu. Kıbrıs Türk tarafı iyi niyet ve hoşgörüyle bu faaliyetlere rıza gösterdi. Şu anda gerek Dışişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı gerekse Türkiye Cumhuriyeti’nde bu konunun sonuçlandırılmasıyla ilgili olarak ortak bir irade vardır. BM, Kıbrıs’ta barış ve istikrarın sağlanmasına katkıda bulunmak istiyorsa, taraflara eşit mesafede durmak mecburiyetindedir…”

Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Ergün Olgun
Yazıyı paylaş