KKTC’ye Silah Takviyesi!

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye’nin Kıbrıs’a asker ve silah göndereceğini açıkladı.

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
1 dk okuma süresi

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin Güney Kıbrıs’a yönelik silah ambargosunu kaldırma kararını değerlendirdi.

Kararın Milli Güvenlik Kurulu’nda değerlendirildiğini ifade eden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, KKTC’nin haklarını korumaya devam edeceklerini belirtti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’nin kararını değerlendirdi

ABD’nin kararına somut olarak yanıt vereceklerinin altını çizen Çavuşoğlu, adaya asker ve silah takviyesi yapacaklarını şu ifadelerle açıkladı:

“Ada’da Türk tarafı-Rum tarafı dengesi var. ABD, Türkiye ve Yunanistan arasında da bir denge politikası izliyordu. Bu politikadan 2 yıldır uzaklaşmaya başladı. Bu konuda biz uyardık. Bu son kararıyla da aslında denge politikasını tamamıyla bozduğunu, tamamen Rum yanlısı olduğunu gösteriyor ABD.

Rum tarafı silah alır, almaz. Bugüne kadar KKTC’de biz gerekli tedbirleri aldık. Bu karardan sonra biz de ilaveten buraya ne gerekiyorsa takviye yapacağız. Silah anlamında ne gerekiyorsa bunu yapacağız. ABD’nin bu kararına biz somut adımla cevap vereceğiz. Madem tırmanma istiyorsunuz Ada’da, biz de gereğini yapacağız. KKTC ve Kıbrıs Türkünü korumak için her türlü adımı atacağız.”

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rum Yönetimi’ne yönelik 35 yıldır uyguladığı silah ambargosunu 2023 mali yılı için 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren kaldırdı.

Yazıyı paylaş