KTTO, Türk Dünyasına Açılıyor

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
3 dk okuma süresi

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Türk Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği’ne Gözlemci Üye Kabul Edildi.

11 Kasım 2022 tarihinde Özbekistan’ın Semerkant şehrinde düzenlenen 9. Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) zirvesinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, Teşkilat’a gözlemci üye olarak kabul edilmesinin ardından, Kıbrıs Türkünü Dünya ile buluşturacak somut bir gelişme daha yaşandı. Kıbrıs Türk Ticaret Odası, TDT Türk Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği’ne (TTSO) gözlemci üye olarak kabul edildi.

TDT, Türk Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği

TDT ülkeleri arasındaki ticari ilişkileri geliştirmeyi amaç edinen TTSO’nun, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilen Genel Kurulu; Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Macaristan, Türkmenistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Genel Kurul’da yapılan seçim sonucunda TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, oybirliği ile TTSO Başkanı olarak seçilirken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de birliğe gözlemci üye olarak kabul edildi. KKTC İstanbul Başkonsolosu Seniha Birand Çınar’ın da katıldığı Genel Kurul’da Oda Başkanı Turgay Deniz’e KTTO Genel Sekreteri Aysun Önet İleri ile Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Ergüven eşlik etti.

Deniz: Öncelikli Hedef Ticaret Hacmini Genişletmek

Bu önemli gelişmeyi Kıbrıs Raporu’na değerlendiren Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, KTTO olarak Türk Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği’nin bir parçası haline gelmeyi ve Türk dünyasının ekonomik bütünleşmesine katkı koymayı gönülden arzuladıklarını belirtti.

Deniz, bu platformda Oda’nın ortaya koyacağı performans ile ticari alanda da TDT üyesi ülkelerle olan yakınlaşmayı sürdürmeyi hedeflediklerini söyledi.

KTTO Başkanı Deniz, önceliklerinin bu ülkelerle var olan ticaret hacminin genişlemesi ve iş insanlarının birbirleri ile temaslarının artırılması yönünde olacağını belirtti.

Bu konuda TTSO’ya üye olan Odalarla ikili ilişkiler geliştirmeyi amaçladıklarını aktaran Deniz, bu ülkeler arasında kurulacak ilişkilerin temelini ekonomik işbirliklerinin oluşturacağını kaydetti.

Türk Devletleri Teşkilatı’na Üye Ülkelerin Ticaret Hacmi

Türk Devletleri Teşkilatı’na üye olan ülkeler toplam 560 milyar Dolarlık dış ticaret hacmi, 250 milyar dolarlık yurtiçi yatırım stoku ve 1,3 trilyon Dolarlık milli gelir ile ciddi bir ekonomik potansiyele işaret ediyor.

Türkiye’nin TDT üyesi ülkeler ile ticaret hacmi 2021’de bir önceki yıla göre yüzde 35 artarak 20 milyar Doları buldu. 2022’nin ilk 10 ayında da 2021’in aynı dönemine göre yüzde 28 artışla 21 milyar Dolar olarak gerçekleşti. TDT ülkelerinin kendi aralarındaki ihracat ise 2021 yılında yaklaşık 25,7 milyar Dolar seviyesinde gerçekleşti.

KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı üyesi ülkelerden 2021 yılında gerçekleşen toplam ithalatı 989 Milyon Amerikan Dolara ulaştı. Aynı dönemde bu ülkelere yapılan ihracat miktarı ise 63,6 Milyon Amerikan Doları olarak gerçekleşti. Bunun neredeyse tamamına yakını Türkiye ile KKTC arasında gerçekleşiyor.
Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir